2023 Nobel Tıp Ödülü Sahiplerini Buldu

Nobel Fizyoloji ve Tıp Ödülü, Covid-19 aşılarının geliştirilmesine önemli katkılarda bulunan keşifleri nedeniyle bilim insanları Katalin Karikó ve Drew Weissman'a verildi.

Nobel 2023 Kimya Ödülü sahiplerini buldu
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Nobel Tıp Ödülü’nü 2023 yılında Macar bilim insanı Katalin Kariko ve ABD’li bilim insanı Drew Weissman’ın kazandığı açıklandı.

Ödül veren kurumdan yapılan açıklamada, “Fizyoloji veya Tıp alanında 2023 Nobel Ödülü, COVID-19’a karşı etkili mRNA aşılarının geliştirilmesini sağlayan keşifleri nedeniyle Katalin Karikó ve Drew Weissman’a verildi” denildi.

BioNTech’te kıdemli başkan yardımcısı olan Karikó, Pfizer-BioNTech’in ortaklaşa geliştirdikleri COVID-19 aşısının temel aldığı mRNA teknolojisini geliştirmesi ile tanın

İsveç’in Karolinska Enstitüsü tıp üniversitesinin Nobel Meclisi tarafından seçilen bilim insanları, 11 milyon İsveç kronu (yaklaşık 27 milyon TL) para ödülünün de sahibi oldu.

Macar biyokimyager ve bilim insanı Katalin Kariko, BioNTech’te kıdemli başkan yardımcısı olarak çalışıyor. ABD’li immünolog (bağışıklık sistemi uzmanı) ve bilim insanı Drew Weissman, Pennsylvania Üniversitesi Parelman Tıp Fakültesinde profesör olarak ders veriyor.

Haber Merkezi

2023 Nobel Tıp Ödülü Sahiplerini Buldu

Yorumlar kapalı.