2024 dev seçim anketi şaşırttı! Çarpıcı sonuçlar! İşte merak edilen liste…

31 Mart yerel seçimlerine az bir süre kala siyasi partilerin çalışmaları da tüm hızıyla devam ediyor. Vatandaşlar ise seçime ilişkin en son yapılan anket sonuçlarını araştırıyor. Asal Araştırma şirketi tarafından il il yapılan seçim anketinin sonuçları ise oldukça çarpıcı. Peki hangi partinin hangi ilde oyu arttı, hangi ilde azaldı? İşte ankete ilişkin detaylar….

Seçim anketi
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yerel seçim öncesi anket çalışmaları da bir hayli artış gösterdi. Asal Araştırma tarafından yapılan anket ise görenleri şaşırtıyor.

2019 seçimlerine göre hangi parti hangi şehirde oyunu artırdı, hangi şehirde ise oyunu kaybetti? AK Parti, CHP, İYİ Parti ve DEM Parti anketlere göre hepsinin oy kaybettiği iller netleşti. Araştırmada CHP’nin oy kaybı yaşadığı ve oyunu artırdığı büyükşehirler ise dikkat çekti. İşte çok çarpıcı o anketin sonuçları…

Seçim anketi

Yerel seçimlere kısa bir süre kala anket sonuçları da peş peşe gelmeye devam ediyor. Bugüne kadar yapılan anket sonuçlarında herkesin merak ettiği detayı ise ASAL Araştırma açıkladı. Hangi parti hangi şehirde oy kaybetti, hangi şehirde oyunu artırdı? AK Parti, CHP, İYİ Parti, DEM Parti, Yeniden Refah Partisi, Zafer Parti, TİP neredeyse tüm partilere ilişkin veriler tek tek paylaşıldı.

Asal Araştırma Türkiye genelinde 26 ilde 21-29 Ocak tarihleri arası yapılan 2 bin kişi kişinin katıldığı “Bu Pazar bir milletvekili seçimi olsa hangi siyasi partiye oy verirsiniz?” anketinin detay verilerini paylaştı. Asal Araştırma’nun direktörü olan Adem Belede’nin paylaşımları şu şekilde:

Seçim anketi

AK PARTİ’NİN MEVCUT BELEDİYELERİNDE YAŞADIĞI OY KAYIPLARI

Bu pazar seçim olsa AK Parti’nin mevcut belediyelerinde 2019’a göre oy kaybı yaşadıkları;

10 puan ve üzeri; Trabzon, Şanlıurfa, Yozgat, Bingöl, Malatya, Sakarya, Erzurum, Karabük, Kahramanmaraş, Elazığ, Kocaeli, Rize, Ordu, Bursa, Balıkesir, Nevşehir, Samsun, Konya.

7-10 puan; Adıyaman,Ağrı, Afyonkarahisar, Denizli, Gaziantep, Kayseri, Bitlis, Şırnak.

3-6 puan; Aksaray, Çorum, Düzce, Giresun, Gümüşhane, Isparta, Kilis, Kırıkkale, Muş, Niğde, Sivas, Tokat, Uşak, Zonguldak.

CHP’NİN MEVCUT BELEDİYELERİNDE YAŞADIĞI OY KAYIPLARI

Bu pazar seçim olsa CHP’nin mevcut belediyelerinde 2019’a göre oy kaybı yaşadıkları;

10 puan ve üzeri; Adana, Hatay, İzmir.

7-10 puan; Ankara, Antalya, Çanakkale, Eskişehir, İstanbul.

3-6 puan; Ardahan, Artvin, Aydın,  Bilecik, Bolu, Burdur, Edirne, Kırşehir, Mersin, Muğla, Sinop, Tekirdağ, Yalova.

CHP’NİN OYUNU ARTTIRDIĞI BÜYÜKŞEHİRLER

“Bursa, Balıkesir, Malatya, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Ordu, Sakarya, Samsun, Trabzon, Şanlıurfa, Van”

Seçim anketi

CHP’NİN OY KAYBI YAŞADIĞI BÜYÜKŞEHİRLER

“Adana, Antalya, Hatay, İstanbul, Ankara, Eskişehir, Mersin, Aydın, Muğla, Tekirdağ, İzmir”

İYİ PARTİ’NİN OYUNUN AZALDIĞI İLLER

Bu pazar seçim olsa İyi Parti’nin 2019’a göre oyunun azaldığı iller;

Afyonkarahisar, Balıkesir, Denizli, Düzce, Erzurum, Isparta, Karabük, Kayseri, Kırıkkale, Kocaeli, Konya,Manisa, Sakarya, Samsun, Trabzon, Uşak.

YENİDEN REFAH PARTİSİ, ZAFER PARTİSİ VE TİP…

ASAL Araştırma’nın yaptığı araştırmaya göre Zafer Partisi/ Yeniden Refah Partisi/Türkiye İşçi Partisi bugün seçim olsa hiç bir Büyükşehir/İl Belediyesini kazanamıyor.

Yeniden Refah Partisi’nin;

– Yüzde 25’i aştığı tek il; Yozgat

– Yüzde 20’yi aştığı tek il: Şanlıurfa

DEM PARTİNİN OYUNUN AZALDIĞI İLLER

Bu pazar seçim olsa DEM Parti’nin(HDP) 2019’a göre oyunun azaldığı iller;

– Batman, Iğdır, Hakkari, Bingöl.

MERKEZ MEDYA

2024 dev seçim anketi şaşırttı! Çarpıcı sonuçlar! İşte merak edilen liste…

Yorumlar kapalı.