Adalet Bakanı Bozdağ: FETÖ lideri terörist başıdır!

Emekli bayram ikramiyesinin 3 bin liraya çıkarılacağı düzenlemenin de yer aldığı 8. Yargı Paketi'nin ilk iki maddesi kabul edildi. MHP'li Feti Yıldız, AYM'nin görevleri için "Yeni bir Anayasa ile bu görevlerini elbette sınırlandıracağız" dedi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Genel Kurul’da görüşülen 8. Yargı Paketi’ni eleştiren DEM Grup Başkanvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit“Sokaktan geçen her insanı cezaevine atmanın yasasını çıkarıyorsunuz!” diyerek teklifi sunan AKP’ye tepki gösterdi. AKP Grubu ise teklifle hak arama hürriyetinin güçleneceğini, suçla etkin mücadelenin sağlanacağını ve yargılamaların hızlanacağını öne sürdü. TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Cüneyt Yüksel de, “2024 yılında toplamda 82,5 milyar lira ikramiye ödemesi yapılmış olacaktır” diyerek teklifi savundu. “Anayasa Mahkemesi bazen hızını alamayıp kürsüden yasa yapmaya bile çalışıyor” diyen MHP’li Feti Yıldız da bireysel başvuru hakkını düzenleyen maddelerinin yeninden düzenlenmesi gerektiğini öne sürdü; AYM’nin görevlerinden bahsederken, “Yeni bir Anayasa ile bu görevlerini elbette sınırlandıracağız” dedi.

T24’ün haberine göre, Genel Kurul sık sık tartışmalara da sahne oldu. CHP Milletvekili Mahmut Tanal’ın Meclis Başkanvekili Bekir Bozdağ ve AKP milletvekilleri hakkında FETÖ’yle ilgili iddialarda bulunması üzerine  tansiyon yükseldi. Tanal’a tepki gösteren Bozdağ, “Her sıkışıldığında, Bekir Bozdağ konusu geldiğinde söylediğim sözler açılıyor. Ben onları çöplüğe, lağıma attım. Ben FETÖ ile mücadele eden adamım. 2011’de söylenmiş bir lafı, dün söylenmiş gibi defalarca temcit pilavı gibi buraya getirmenin ne alemi var? FETÖ terör örgütüdür, Fethullah Gülen de terörist başıdır. Benim söylediğim budur” diyerek kendini savundu.

AKP’nin uzun süredir üzerinde çalıştığı ve Türk Ceza Kanunu’na (TCK) yeni düzenlemeler getiren 43 maddelik 8. Yargı Paketi, 27 Şubat’taki TBMM Genel Kurulu’nda toplantı yeter sayısı bulunamadığı için görüşülememişti.

Genel Kurul, 8. Yargı Paketi olarak bilinen Ceza Muhakemesi Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 659 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ni görüşmek üzere, Meclis Başkanvekili Bekir Bozdağ başkanlığında 28 Şubat’ta yeniden toplandı.

65. birleşiminin 7. oturuma uzadığı 29 Şubat gece yarısı da görüşmelere devam eden Genel Kurul’da, 43 maddelik teklifin ilk iki maddesi, karar yeter sayısının bulunmasıyla kabul edildi. Başkanvekili Bozdağ, aranın ardından 7. oturuma başladıkları sırada komisyonun yerinde olmaması üzerine birleşimi saat 14.00’te toplanmak üzere kapattı.

Teklifin kabul edilen maddelerine göre, İcra ve İflas Kanunu’nda kanun yoluna başvuru süreleri hafta olarak belirlendiği için Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nda düzenleme yapılacak. Süre, hafta olarak belirlenmişse başladığı güne son hafta içindeki karşılık gelen günde bitecek.

Emekli bayram ikramiyesinin 3 bin liraya çıkarılacağı düzenlemenin de yer aldığı 8. Yargı Paketi, seçime kadar Genel Kurul’un görüşeceği son kanun teklifi olacak. Görüşmelerin bugün de tamamlanamaması halinde Genel Kurul, 1, 2 ve 3 Mart’ta da çalışacak.

Haber Merkezi

Adalet Bakanı Bozdağ: FETÖ lideri terörist başıdır!

Yorumlar kapalı.