Adaylığını açıklayan Vatan Partili Dr. Bolluk: İzmirliler’in endişelerinin çözümü bizde

Vatan Partisi İzmir İl Başkanı Dr. Serhan Bolluk, İzBB adaylığı için kollarını sıvadı. Mevcut yönetimi eleştiren Bolluk, İzmirliler'in endişelerinin çözümünün kendilerinde olduğunu söyledi.

Dr. Serhan Bolluk-İzmir Vatan Partisi
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Turgay Kılıç/ YENİ İZMİR İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı (İzBB) için adaylar ortaya çıkmaya başladı. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu doktor ve 30 yıllık gazetecilik mesleğini icra etmesinin ardından siyasete atılan Vatan Partisi İzmir İl Başkanı Dr. Serhan Bolluk, Vatan Partisi’nde genel sekreterlik ve genel saymanlık görevlerini de üstlendi. Son görevi olarak İzmir İl Başkanlığı’na getirilen Bolluk, İzBB başkanlığı adaylığını açıklayarak mevcut yönetimi eleştirdi, gördüğü sorunları sıraladı.

‘SEÇMEN ARAYIŞTA’

31 Mart’taki yerel seçimler için kollarını sıvayan Bolluk, “İki seçim arasında çok ciddi bir fark var. Vatandaşın bilincinde çok önemli bir değişimin olması gerektiğini görüyoruz. Seçmenin bu şehirde büyük bir arayış içinde olduğunu da görüyorum. Belediye başkanı olacak kişinin 10, 20 yıllık bir ufku olması lazım. İzmir tarım ve sanayisiyle denge kuran bir şehir. Gelişmiş bu iki alanda da şehrin önemli bir coğrafi konumu var. Bu konumun bütün bir Asya’ya kapılarını açabilen konumda olması. Halihazırda bir Çandarlı Limanımız var. Gerekli altyapıyla buradaki tüm ithalatı Asya’ya, Avrupa’ya biz ulaştırabiliriz” dedi.

‘İZMİR DEĞERLENDİRİLMİYOR’

İzmir’in üretim merkezi olduğuna dikkat çeken Bolluk, “İzmir’in önemli bir üretim merkezi. Bu limanların alt yapısı da gerekli şekliyle hazırlanırsa İzmir, bütün Asya’nın batıdaki temsilcisi haline gelir. Burada ise belediye yönetimine düşen görev şudur: Şehir planı. Şehir planının yapılmasıyla önümüzdeki 5 yıllık süreçte bu planlamalar nasıl yerleşecek ve nasıl bir imar planı olacak. İmardan kastım ise sadece konut değil. Yol, kanalizasyon, otelleridir. Turizm merkezi olarak tanınan İzmir, bu alanda değerlendirilemiyor” diye konuştu.

HÜKÜMETLE İŞ BİRLİĞİ

Hükümetle iş birliği içinde yol alınmasında şehre de yatırımın yapılacağını aktaran Bolluk,  “Ufukla bakılmadığında yapılacak her şey çok dar, İzmirliye kısa vadeli fayda sağlar. Bakın sorunları çözmekten bahsetmiyorum. Uzun vadeli çalışmalar ile geleceğe ufukla bakılmalı. Mevcut sorunlar bu ufkun içinde. Deprem kentiyiz ve çok ciddi konut sorunu var. Nüfus artıyor ve konutlar için yer yok. Bu alanda İzmir’i yükselteceğiz. İzmir, körfez ve dağ arasında sıkışmış bir şehir. Hasarlı binaları yıkıp yenisini yapmak dışında, yüksek alanlara konutlar yapılacak. Yeni arsalar alımında planlar kuruyoruz. Burada hükümetle, Çevre Şehircilik Bakanlığıyla çalışmak şart. Mevcut belediye gibi hükümetle bir rant kavgasına girmeyeceğiz. İzmir’in menfaati için iş birliği içinde olacağız. Çünkü yapılan her şey hükümetin elinde tıkanıyor. Bununla ilgili proje ve planlar da çevre şehircilik ile iş birliği içinde olmalı” ifadelerini kullandı.

‘YÖNETİM KRİZİ’

İzmir’in lojistiğin dışında bir üretim merkezi olduğunu söyleyen Bolluk,  “Batı’nın Asya’ya açılan kapısı olan İzmir tüm Türkiye için büyük bir şans ve kazanımdır. Lojistiğin dışında bir üretim merkeziyiz. Tüm bölgenin bir Akdeniz’in incisi yapmak niyetindeyiz. Körfezimiz var, çok az yere nasip oluyor ve o Körfez bizim için dert, sorun kaynağı. Yaz ve kış kokar, bir lodos ile deniz taşar. İzmir’in en büyük olanağı bir sorun haline geldi. Bu bir başından sonuna yönetim krizidir. Biz körfeze milyarlarca dolar gelir getirecek bir olanak olarak bakıyoruz. Balıkçılığıyla, turizmiyle yapacağız” açıklamalarında bulundu.

Dr. Serhan Bolluk-İzmir Vatan Partisi

Vatan Partisi İzmir İl Başkanı Dr. Serhan Bolluk

‘TURİST ÇOK OTEL YOK’

İzmir’de otel sorunu olduğunu aktaran Bolluk, “İzmir’de otel yok. Var da o kadar az ki, Teknofest’te dışarıdan gelenler için otelciler ‘rezil olduk’ diyor. Buraya turist getireceğiz diyelim ki, mevcudun 50 katı turist gelir. Tamamen politik mevzuya bakar. Bu turistler gelirse nerede kalacaklar? Bu büyük bir otel kriziyle karşı karşıya. Bunları yapamamak büyük bir çaresizlik. Bu tür sorunlarla karşılaşmanın sebebi rantın yer almasıdır. Rant için çalışanlar plan yapmaz, orayı burayı kazar, saldırır. Planlı olanlar ise başladığı işleri bitirir. CHP’li belediyeler gibi her şeyi yarım bırakmaz. Nereye baksanız yarım inşaat, yarım metro. Çünkü plan yok. Rant varsa plan yok plan yoksa rant var” dedi.

‘HASTANE VAR YOL YOK’

Ulaşım sorununa dikkat çeken Bolluk, “Ulaşım sorunu ise İzmir’in diğer temel sorundur. Yapılacak yol olmadığını söylüyorlar. Şehir Hastanesi açıldı, ulaşımını sağlayamıyorlar. Koca devasa hastanemiz var, ulaşımı yok ve dert haline geliyor. Gidip karayolları ve sağlık bakanlığıyla işbirliği içinde çalışmalar yapılmalıdır. Maalesef çok örnek var. Bu saydıklarımın yanında ve üstünde olağan üstü insan birikimi var. Her yerde bu insan potansiyelini görüyorum. Çok sık temaslarla bu insanlarla görüşüyorum. Çağdaş, çok iyi yetişmiş, birikimli, iş bilir bir insan gücü var İzmir’de. Bu insanları her yerde görüyorum. Sağlıkta, bir mahalli yönetimi ve ilçeyi yönetmeye kadar çeşitli meslek yönetimine kadar olağan üstü bir insan birikimi var. Bunu da değerlendirebilecek bir yönetim lazım. Un, şeker, yağ var; biri oturup helva yapacak” diye konuştu.

Dr. Serhan Bolluk-İzmir Vatan Partisi

‘RANT ORTAKLARI’

Bolluk, “Hükümetle iş birliği olmalıdır. AK Parti veya MHP’den başkan seçilirse hükümetle çatışmalar olmaz. Ama CHP’den aday başkan olursa, orada da büyük bir rant ortaklığı başlar” dedi.

‘ENDİŞELERİN TERSİYİZ’

Sahillerde alkol tüketimine yönelik gelen eleştirilere ilişkin de konuşan Bolluk, “İzmir Türkiye’nin laiklikle öne çıkan illerinden biridir. Burada laiklik bizim için çok önemli bir değer. Laiklik olmazsa, uygarlık ve çağdaşlık olmaz. Laiklik olmazsa olmaz. Kimsenin hayat tarzıyla, içkisi ve çalgısıyla işimiz olmaz. Biz, bunların yolunu açmaya geliyoruz. Bu endişeler de olabilir ama biz o endişelerin tam tersi yerdeyiz” şeklinde konuştu.

Adaylığını açıklayan Vatan Partili Dr. Bolluk: İzmirliler’in endişelerinin çözümü bizde

Yorumlar kapalı.