AK Parti’de olağanüstü kongre tarihi belli oldu

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, partinin olağanüstü kongresinin 7 Ekim'de gerçekleştirileceğini duyurdu.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, kongre sonrası yapılacak çalışmalara işaret ederken olağanüstü kongrenin gerçekleşeceği tarihi de duyurdu.

Dağ, “Hangi adaylarla kazanabileceğimizin çalışması yapılıyor” diyerek 7 Ekim’de olağanüstü kongrenin gerçekleşeceğini duyurdu. Dağ, kongrenin ardından ise adayların sahaya ineceğini belirtti.

Bir canlı yayın programında konuşan Hamza Dağ’ın açıklamalarından öne çıkan noktalar şu şekilde:

  • Rakiplerimiz değişim tartışmaları yaşarken, biz yerel seçimlere yönelik adımlarımızı atıyoruz. Bu biraz daha mutfak ve hazırlık dönemi. Kasım ayının başları gibi hızla sahaya çıkma dönemi başlar adaylar için. Zaten siyasetçi için saha da olmamak gibi bir durum yok. Sahada değilseniz siyasetçi değilsinizdir zaten. Önce aday belirleme süreci sonra kampanya süreci yapılacak. Asıl mevzu aday belirleme süreci. AK Parti yeni bir siyasi parti değil.
  • AK Parti 5 yıl daha iktidarda olacak bir siyaset. Bir kültürümüz var, tecrübemiz var. Yerel yönetimler başkanlığımız lokomotif görevi görür. Mevcut görevde olan belediyelerin performansı takip ediliyor. Hangi adaylarla kazanabiliriz onun çalışması yapılıyor. Bir önceki takvime bakacak olursak, adayların tamamı kasım ayında belli olacak diyemeyiz. Ekimde kongremiz var. Bir önceki döneme baktığınız zaman kasımda sürecin başladığını görüyoruz.
  • Mayıs 2023 seçimleri, CHP’nin karne seçimlerinden biriydi. Nüfusun yüzde 50’den fazlasını yöneten belediyeler CHP’de. İktidar yerelde başlar sloganıyla başlamışlardı. Mart 2024 seçimleri CHP’li belediye başkanlarının karnesi olacak. İlk karneyi aldılar, işçi çıkarmayacağız dediler çıkardılar. Bu 5 yıllık süreçte yaptıklarını önlerinde görecekler. Karneleri zayıflarla dolu. Genel başkanlığa aday adayı olan belediye başkanları var ama bir türlü belediye başkanı olamadılar. Mart 2024’te CHP’li belediyelerin önlerine vatandaşlarımız karnelerini koyacak.
  • Biz milletimizin her zaman destek verdiği, birinci parti yaptığı bir partiyiz. Sadece nicelik değil niteliği olan da bir partiyiz. AK Parti bakanlarını milletvekili adayı yapmış, bakanlar kurulu yeni arkadaşlardan oluşmuş bir siyasi parti. Kongrede de değişimler olacak. Sessiz sedasız olacak. Karşı tarafın adaylarının fersah fersah ötesinde adaylar yetiştirebilecek bir partiyiz. Her ilde bu işi yapabilecek 5’in üzerinde arkadaşımız var. Veriler var, sahadan dönüşler var. İnşallah bir terslik olmazsa 7 Ekim’de kongremizi Ankara Kapalı Spor Salonu’nda yapacağız.”
  • Ekonomiyi yeni konuşmuyoruz. Neredeyse 2,5-3 yıldır corona virüsle birlikte zincirleme devam eden bir süreç. Sonrasında Rusya-Ukrayna savaşı. Birçok ülkeyi felç edecek bir deprem yaşadık. Bunları konuşmadan ekonomiyi konuşmak yanlış olur. Deprem bir gerçek, önümüzde duruyor. Bu depremin yaralarını sarmak için topyekün çalışacağız. Ekonomi ile alakalı Merkez Bankası ile Hazine ve Maliye Bakanlığı koordineli bir şekilde adımları atıyor. Evet, sorunlar var. Ama vatandaş, bunların çözümü için çalışıldığını görüyor.
  • Sahada emeklilerden şikayet diyebilirsiniz, görüş diyebilirsiniz bir geri bildirim var. Asıl çözmemiş gereken konu enflasyon. 2023’ün sonu ya da 2024’ün ilk çeyreğinde sonuç alınacağını düşünüyorum. Bütçe konusunda, deprem özellikle öngörülen bir şey değildi. Açığı kapatma konusunda attığımız adımlar var.
  • Böyle bir konuya topyekün karşı koymak çok önemli. Ermeni lobisinin faaliyetiyle Cumhuriyetimizin banisi ile ilgili dizinin kaldırılması tepki gösterilmesi gereken bir şey. Bir dijital platform, bununla ilişkiniz var ki bir çok sanatçı gündeme gelmek istemedi. Cüzdan Atatürkçülüğü demek yerindedir bu konu için.

HABER MERKEZİ

AK Parti’de olağanüstü kongre tarihi belli oldu

Yorumlar kapalı.