Asgari ücret bir kişinin sağlıklı beslenmesine yetmiyor…

Birleşik Metal-İş Sınıf Araştırmaları Merkezi (BİSAM), temmuz açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasına göre, sağlıklı ve dengeli beslenmenin günlük maliyeti 385 lira oldu. Yoksullar açken, artık orta direk ve üst gelir grubu da yemeğinden kısıyor.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeni İzmir Gazetesi’nden Deniz Hancı’nın haberine göre, BİSAM’ın yaptığı araştırmaya göre sağlıklı beslenmek için bir kişi ortalama 385 TL, 4 kişilik bir aile ise sağlıklı ve dengeli beslenmek adına aylık 11 bin 525 TL harcama yapmalı. Sadece sağlıklı beslenme harcaması, 11 bin 402 lira olan asgari ücretin altında kalıyor. Eğitim, sağlık, barınma, eğlence, ısınma, ulaşım gibi giderlerin de dahil olmasıyla bir ailenin minimum harcaması gereken tutar yani yoksulluk sınırı ise 39 bin 886 liraya ulaştı. Asgari ücret sağlıklı beslenmede açlık sınırının, harici giderlerde ise yoksulluk sınırının çok altında kaldı. Rapora göre, Temmuz 2023’te en yüksek maliyet grubu 116,31 lira ile süt ve süt ürünleri oldu. Et, tavuk ve balık grubu için yapılması gereken minimum harcama tutarı 77,82 lira olurken, sebze ve meyve için 89,45 lira, bal ile pekmez için ise 9,91 lira oldu.

“MALİYET ÇOK YÜKSEK”

Beslenme ve diyet uzmanı Tuğçe Tunçtürk, son yıllarda danışanlarında gözlemlediği değişimleri paylaştı. Sağlıklı beslenmenin günlük maliyetinin çok yüksek olduğunu vurgulayan Tunçtürk, “Çok ciddi bir rakam. 12 senedir bu işi yapıyorum tecrübelerimden yola çıkarsam bana dışarıda hiç yemek yazma, öğlen yemeği yazma, ananas aldırma, avakado aldırma diyen danışanlarım son senelere kadar hiç olmamıştı. Ama son senelerde çok ciddi anlamda insanlar beslenmelerinde kısıtlamaya gitmeye başladı. Orta ve üst düzey olarak tanıdığım aileler de buna dahil. Dışarıda yemek istemiyorlar. Çünkü dışarıda para harcamak istemedikleri için öğlen yemeğini atlıyorlar. Sağlıklı beslenmeyi takip edemedikleri için de kilo artışları tabii ki de dengesizleşiyor” dedi.

Tunçtürk, normalde alınması gereken enerjinin belli aralıklara bölünmesi gerektiğini belirterek, “Ama danışanlarımda gözlemlediğim kadarıyla dışarıda bunu almıyorlar. Sadece aç kalıyor, akşam eve gittiğinde bir anda yemeğe başlıyor. Bu sefer ne oluyor kilo ile şeker hastalıkları, tansiyon hastalıkları böyle başlıyor” dedi.

asgari ucret bir kisinin saglikli beslenmesine yetmiyor diyetisyen tugce tuncturk oncan 1

Diyetisyen Tuğçe Tunçtürk

Asgari ücret bir kişinin sağlıklı beslenmesine yetmiyor…

Yorumlar kapalı.