Asgari ücrette ilk toplantının tarihi netleşti!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, asgari ücretle ilgili önemli bir duyuruda bulundu. Milyonlarca çalışanı ilgilendiren konuda Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ilk toplantısının 11 Aralık Pazartesi günü yapılacağını açıkladı.

Memur emeklilerinin fark ödemeleri için tarih belli oldu!
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, asgari ücretle ilgili önemli bir duyuruda bulundu. Milyonlarca çalışanı ilgilendiren konuda Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ilk toplantısının 11 Aralık Pazartesi günü yapılacağını açıkladı.

Komisyon, işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşuyor ve 2024 yılı için geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere çalışmalarına başlayacak. İlk toplantının Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda gerçekleşeceği belirtildi. Türk-İş ve TİSK ise sırasıyla işçi ve işveren tarafını temsil edecek.

Asgari ücret belirlenirken enflasyon ve geçinme endekslerinin dikkate alınacağını vurgulayan Bakan Işıkhan, ülkenin ekonomik ve sosyal durumunun, çalışanların geçim şartlarının önemli olduğunu belirtti. Asgari ücretin belirlenmesi sürecinde adil bir yaklaşımın benimseneceğini ve uluslararası standartlara uyumun sağlanacağını ifade etti.

Ayrıca, asgari ücretin genel ücret düzeyini etkilediğini ve belirlenecek ücretin istihdam, gelir dağılımı, fiyatlar genel düzeyi ve ekonomi politikaları üzerinde de önemli etkilere sahip olduğunu vurguladı.

Bakan Işıkhan, asgari ücretin zaman içindeki artışına da değinerek 2002’den bu yana net asgari ücretin nominal olarak 61 kat arttığını belirtti ve hükümet olarak çalışanları enflasyona ezdirmemeye odaklandıklarını ifade etti.

Önümüzdeki yıl için asgari ücretin işçi, işveren ve kamunun üçlü mutabakatıyla belirlenmesinin hedeflendiğini aktaran Işıkhan, enflasyonun kontrol altına alınmasıyla birlikte üretimin artacağına, ülkenin yatırım ve istihdam açısından daha iyi bir konuma geleceğine olan inancını dile getirdi.

Hatırlanacağı üzere, 1 Temmuz itibarıyla geçerli olan asgari ücret 11.402 TL olarak belirlenmiş ve asgari ücret desteği de 500 TL olarak açıklanmıştı.

Haber Merkezi

Asgari ücrette ilk toplantının tarihi netleşti!

Yorumlar kapalı.