Aşırı sıcaklar ve kuraklık ayçiçeğini vurdu

Trakya'da ayçiçeği hasadının yüzde 90 seviyelerinde tamamlandığını söyleyen Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Şafak Kırbiç, bölgede ayçiçeği üretiminde kuraklık ve sıcak hava nedeniyle hem verim hem de kalitede düşüş olduğunu söyledi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ülke genelinde yağlık ayçiçeği ihtiyacının önemli kısmının karşılandığı Trakya’da, hasat mesaisinde sonlara yaklaşıldı. Bu yıl yaşanan kuraklığın Trakya’daki tüm bölgeleri etkilediğini söyleyen Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Şafak Kırbiç, biçilmeden tarlada kalan yerlerin de olduğunu belirtti.
Trakya’da ayçiçeği hasadının büyük oranda tamamlandığını aktaran Kırbiç, Olumsuz hava şartlarının ülke genelinde bitki üretimini etkilediğine dikkat çekti.
Bu yıl yaşanan kuraklık nedeniyle ayçiçeği üretiminde düşüş olduğunu ifade eden Kırbiç, “Hasat yaklaşık yüzde 90-95 seviyelerine yaklaştı. Edirne bölgesinde, geç ekim olan yerlerde bir miktar hasat kaldı, o da yaklaşık birkaç güne kadar tamamlanacaktır. Geçtiğimiz yıl rekor bir üretim olmuştu ancak üreticinin gelirinde biraz düşüş yaşandığı için özellikle İç Anadolu ve bazı bölgelerde ekim alanları daraldı. Hem onun etkisi hem de kuraklıktan dolayı ciddi bir düşüş yaşandı” dedi.
Suyun tarımsal üretimdeki öneminin kurak geçen yıllarda daha net anlaşıldığını vurgulayan Kırbiç, son yılların en kurak döneminin yaşandığını belirtti.

İHA

Aşırı sıcaklar ve kuraklık ayçiçeğini vurdu

Yorumlar kapalı.