Askıda ekmekten sonra sırada askıda fotokopi dönemi

Ekonomik krizin başlattığı askıda ekmek, askıda simidin yanı sıra şimdi de askıda fotokopiye geçildi. Bir işletme sahibi durumu olmayan öğrencilerin fotokopilere yöneldiğine işaret ederek "Biz de bu havuzda oluşan imkânı, ödeme sıkıntısı çeken öğrencilere yansıtmaya başladık" dedi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kayseri’de ise bir esnafın başlattığı uygulama, ekonomik zorluklarda gelinen noktayı ortaya koydu. Kayseri’nin Melikgazi ilçesindeki fotokopi esnafı, okulların ve sonrasında da üniversitelerin açılmasının ardından aileleri dar gelirli olan öğrencilerin ücretsiz fotokopi çektirebilmeleri için ‘askıda fotokopi’ uygulaması başlattı.

‘Kitap alamayanlar fotokopi çektiriyor’

Sözcü’nün haberine göre, işletme sahibi Harun Reşit Birinci, öğrencilerin fiyatı her geçen gün artan kitapları alamadıklarını ve bunun için de daha ekonomik diye fotokopi çektirdiklerini dile getirdi.

Esnaf Birinci, önlü-arkalı 60 kuruşa çektikleri fotokopi ücretini dahi karşılamada sıkıntı yaşayanların olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Malumunuz sektör olarak daha çok dar gelirli ailelerin çocuklarına hizmet veriyor, öğrenci ağırlıklı çalışıyoruz. Bu öğrencilerimizin de birçoğu başka illerden Kayserimize üniversite okumaya gelen gençler. Zaman zaman bu öğrencilerimizin ödemelerde sıkıntı çektiklerine şahit oluyoruz. Kendimiz de küçük ölçekli bir işletmeyiz, buna rağmen bu durumda olan öğrencilerimize yardımcı olmaya çalıştık.”

‘Ekonomisi iyi olanlar destekliyor’

“Ekonomik sıkıntılar arttıkça fotokopi ücreti ödeyemeyecek olan öğrenci sayısı da hızla artmaya başladı” diyen Birinci, “Biz de bu duruma bir çare düşünmeye başladık ve askıda ekmek uygulaması aklımıza geldi. Neden ‘askıda fotokopi’ de olmasın dedik. Çünkü Türk Milleti, ne kadar dara düşse o kadar yardımlaşma duygusu üst seviyeye çıkan bir millet. Biz de bunu bildiğimiz için durumu biraz iyi olanlara açıklayınca olumlu tepkiler aldık ve uygulamaya karar verdik” dedi.

Durumu iyi olan vatandaşların ve öğretmenlerin uygulamaya destek vermeye başladıklarını söyleyen Birinci, “Biz de bu havuzda oluşan imkânı, ödeme sıkıntısı çeken öğrencilere yansıtmaya başladık” dedi.

‘Öğrenciler verimli kullanıyor’

Hayırsever iş insanlarına da çağrıda bulunan işletme sahibi Birinci, “Şunu da belirtmek isterim; askıda fotokopi işini öğrencilerimiz çok verimli şekilde kullanıyor, kesinlikle suiistimale ve israfa yönelmiyorlar. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Hayırsever iş adamlarımızın da desteklerini bekliyoruz. ‘Veren el alan elden üstündür’ şiarını harekete geçirmekten mutluyuz. Tabii işin esası ‘askıda fotokopi’ uygulamasına hiç kimsenin muhtaç olmadığı müreffeh bir Türk toplumu” diye konuştu.

Haber Merkezi

Askıda ekmekten sonra sırada askıda fotokopi dönemi

Yorumlar kapalı.