‘Aslanoğlu’ iddiasına Soyer’den cevap: Ne Körfez kokuyor ne İzBB

İzBB Meclisi’nde AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu hakkında dikkat çeken bir iddiada bulundu. İddialara İzBB Başkanı Soyer'den dikkat çeken bir yanıt geldi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeniizmir.com Yazarı Sıla Arabacıoğlu’nun haberine göre; İzmir Büyükşehir Belediyesi Ağustos ayı Olağan Meclis Toplantısı’nın 1’inci birleşimi Kültürpark’ta bulunan Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. ‘Gündem Dışı Konuşmalar’ kısmında söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal kooperatif sistemi üzerinden yapılan kentsel dönüşüm çalışmalarına dikkat çekerek, “Dilek Çoşkun, İZBETON ile kooperatif arasındaki protokole imza atan kişi. Peki, bu kooperatifin başkanı kim? CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu. Bu 261 milyonluk işi alan şirketin adresi, Aslanoğlu’nun İzmir Ticaret Odası’ndaki kayıtlı adresi” dedi. AK Parti Grubu’ndan ‘Burnumuza pis kokular geldiğini söylemiştik’ söylemleri üzerine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’den dikkat çeken bir açıklama geldi. Soyer, “Ne körfezden ne de buradan kötü koku gelmiyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi tertemiz. Pis koku arıyorsanız başka yerlere bakacaksınız” diye konuştu.

ak partili hizaldan flas senol aslanoglu iddiasi whatsapp image 2023 08 14 at 19.08.00 e1692029645848

‘YIKIM BAŞLADI’

AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, Örnekköy’de hatalı beton ve eksik demir ile gündeme gelen etaba dikkat çekerek, “Bugün itibari ile yıkım çalışmaları başladı, 30-40 gün sürecek. Bu etabın yıkım noktasında bu kadar diretilmesini doğrusu anlamış değilim.  Biz birtakım yetkilerimizi oy birliği ile İZBETON’a devretmiştik. Ama bu devirden sonra bizim bütün eleştirilerimize rağmen birtakım devirler oldu. Kooperatifler, çok kısa içerisinde kuruldu. Hukuki tartışmaya tekrar girmeyeceğim. Kooperatifçilik ile sizin uyguladığınız kooperatif aynı değil. Biz eleştirilerimizi yaptığımızda ‘aradan müteahhitlerin kârını çıkarttık’ dediniz” dedi.

‘ASLANOĞLU VE İŞİ YAPAN ŞİRKETİN ADRESİ AYNI’

İZBETON’un bir şirket ile görüşmüş ve taşeron işçi istediğini belirten Hızal, “Sahibi Dilek Coşkun. Bu Dilek Çoşkun, İZBETON ile kooperatif arasındaki protokole imza atan kişi. Peki, bu kooperatifin başkanı kim? CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu. Bu sözleşme imzalandıktan sonra Dilek Çoşkun’un şirketi, kooperatifler ile ilişiği oluyor. Ama gizlemek lazım, şirketin ismi 14 Ocak 2022’de değişiyor. Aslanoğlu’nun başkan olduğu kooperatifin başkan yardımcısının şirketi sahibi Dilek Coşkun pay devri yapıyor. Sonra devir yapılıyor. Biri, Bayraklı Belediyesi Başkan Yardımcısı’nın akrabası Erdal Şaroğlu, diğeri ise Yıldırım Kuruoğulları, Şenol Aslanoğlu’nun yakın arkadaşı. Bunlara tesadüf diyebilirsiniz. Bu 261 milyonluk işi alan şirketin adresi, CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu’nun İzmir Ticaret Odası’ndaki kayıtlı adresi. Hani müteahhitleri aradan çıkartmıştınız? Bu İzmir’e haksızlık değil mi? Bu şirket önceden zarar beyan ediyordu. Bu işlerden sonra inanılmaz gelir elde edildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin itibarı ayaklar altına alınıyor” diye konuştu.

‘YENİ ÖNERİNİZ VARSA SÖYLEYİN’

İmar Komisyonu Başkanı CHP’li İrfan Önal, “Herkesin bildiğini gizli bir bilgi gibi sunmalarını anlamıyoruz. Geçmişte kooperatif başkanı olan bir arkadaşımız şimdi il başkanı. Şu şuna döndü bu buna oldu. Bu zaten gizli bir şey değil ki. Model ile ilgili samimiyetle yeni bir önermeniz varsa söyledin dedim. Siz çok akıllısınız bunları görüyorsunuz da neden diğer insanlar ev veriyor. Bugün 5 milyonun altında ev yokken kooperatif 2 buçuk milyona ev veriyor. Bu mu büyük vurgun? Bir yerde tezat var. Bir yerde 2 buçuk milyona daire satılırken vurgun yapılıyorsa 5 milyona daire satan müteahhit daire satamıyor. Siz engellemeseydiniz bu iş belki bitecekti. Yanlış varsa beraber Savcılığa gidelim. Söz hakkı olmayan insanları burada itham etmenin anlamı yok. Eksikler olabilir… Tespit edebildiğimiz notada zaten tutanak tutuluyor. Bizim gözden kaçırdığımızı siz gördüyseniz gelin üstüne gidelim arkadaşlar. Bilmeden bu kadar insanları mağdur etmenin anlamı yok” ifadelerini kullandı.

‘İTİBARLARI İLE OYNAMAYA HAKKIMIZ YOK’

Son olarak İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “İzBB gurur ve onuru ile bu projenin arkasındayız. Çünkü kooperatifçilik denilen bir modeli ilk defa kentsel dönüşüm alanında uyguluyoruz. Biz ulaşımda da bunu uyguluyoruz. Çünkü bu memleketin yarattığı refahı halka yaymak istiyoruz. İzmir’in saygın insanları kurgu bu kooperatifleri. Tabii ki taşeron kullanıyorlar. Biz aslında bu salonda onların itibarını ayaklar altına alıyoruz. Ben kooperatif başkanlarından rica edeceğim, bir sonraki oturumda bize sunum yapsınlar. Ben davet edeceğim. İzmir’in saygın iş insanlarının itibarı ile oynayamaya hakkımız yok. Bu model Türkiye’ye örnek olacak. Ne körfezden ne de buradan kötü koku gelmiyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi tertemiz. Pis koku arıyorsanız başka yerlere bakacaksınız” diye konuştu.

Haber Merkezi

‘Aslanoğlu’ iddiasına Soyer’den cevap: Ne Körfez kokuyor ne İzBB

Yorumlar kapalı.