Av. Özgür Hızal: Oyu Avrupalı değil İzmirliler verecek

Özgür Hızal, Soyer’in Avrupa Gençlik Başkenti seçimi için Polonya’ya gitmesiyle ilgili “Başkanın felaket anında İzmirlilerin yanında olması gerekirdi. O Avrupa’da olmayı tercih etti. Seçimde oyu Avrupa’daki delegelerden değil buradaki vatandaşlar verecek’’ dedi.

Av Özgür Hızal: Oyu Avrupalı değil İzmirliler verecek
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ak Parti Grup Başkanvekili Av. Özgür Hızal, Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in Avrupa Gençlik Başkenti olmak için gittiği Polonya ziyareti ile ilgili konuştu. Hızal, Soyer’in görevinin sonuna geldiğini iddia ederek ‘’Soyer göreve geldiğinden bu yana İzmir gerçeklerinden uzak bir politikayla şehri yönetmeye çalıştı. İzmir’de son dönemlerin büyük felaketlerinden birini yaşadığımız için kimseyi suçlamıyorum. Sonuçta bu olaylar ülkemizin değişik noktalarında zaman zaman yaşanıyor. İzmir gibi bir şehrin başkanının, esnafın ve İzmirlilerin etkilendiği bir felaketin ardından sahada sadece birkaç saatlik fotoğraf çekimi sonrasında Polonya’ya gitmesi gerekçesi ne olursa olsun kabul edilebilir değil. Polonya’daki organizasyonu küçümsemiyor ve oldukça kıymetli buluyoruz. Ancak Soyer’in önceliği Polonya değil İzmir olmalıydı. Kaldı ki bu olayın ardından benzer hadiseleri yaşanabileceğine ilişkin AFAD ve benzer kurumlar uyarılar yaptı.’’

 “HAYAT KALİTESİ DÜŞÜYOR”

 Soyer’in seçimi kazanmasının ardından dediklerine atıfta bulunan Hızal: ‘’Soyer, İzmir’de seçimi yüzde 58 ile kazandığıyla övünüyor. Ancak gemisini terk etti. Bu kabul edilebilir bir durum değil. Soyer, sorunları görmezden gelmiş ve çözerken ‘mış’ gibi yapmıştır. İzmirlilerin bu tarz bir yönetim anlayışı sebebiyle günden güne hayat kalitesi düşüyor. İzmir’in bu şeyleri yaşamasında sadece Soyer’i suçlamak da yanlış olur. Çünkü İzmir neredeyse 25 yıldır CHP belediye başkanları tarafından yönetiliyor ve bu şehre yapılan büyük bir kötülük. Bugün Soyer’in koltuğuna başka bir CHP’li isim de gelse zihniyet değişmezse aynı sıkıntılar yaşanmaya devam edecektir’’ dedi.

 “KAYBETSEK DE OLURDU”

 Özgür Hızal Polonya’dan mağlubiyetle dönen Soyer için: “Polonya’ya yardımcısını, vekilini ya da her hangi bir bürokratik ismi yollayabilirdi. Onun gitmesi şart değildi. Soyer gitmediği için kaybetsek de olurdu. Dünyanın sonu değildi. Ancak burada yaşananlar dünyanın sonuydu. İnsanlar birikimleri, evleri, işleri zarar gördü ve hatıralarını kaybettiler. Soyer’in İzmirlilerin yanında olması gerekiyordu. Çünkü seçimde oyu Avrupa’daki delegelerden değil buradaki vatandaşlar verecek’’ şeklinde konuştu.

“GEMİNİN KAPTANI GEMİYİ TERK ETTİ”

Hızal açıklamalarına şu şekilde devam etti: “Geminin kaptanı olmayınca gemi yalpalar. Baş neredeyse geminin arkası da oraya gider. Ancak İzmir’de geminin kaptanı gemiyi terk etti. Videolar ve fotoğraflar çekerek reklam yapmaya çalışırsanız İzmirlilere haksızlık etmiş olursunuz. Sadece Tunç Soyer değil diğer ilçe belediye başkanları da vatandaşın yanında yok. Hepsi siyasi ikballerin peşinde koşuyor. Soyer Büyükşehir Belediye Başkanı ama bu şehirde 25 CHP’li belediye başkanı var. Onlar nerede? Ben Karşıyaka Belediye Başkanı’nın yerinde olsam genel başkan ile fotoğraf çekilmek için Bosna’ya gideceğime belediyemde olurdum.’’

70 BİN KİŞİLİK ŞEHRE KAYBETTİK

İzmir, Avrupa Gençlik Başkenti için 5 aday şehirden biriydi. 2026 Avrupa Gençlik Başkenti  olmak için İzmir, İspanya’nın Malaga, Bosna Hersek’in Saraybosna, Norveç’in Tromso, Portekiz’in Vila do Conte şehirleriyle yarıştı. İzmir’de bu sıfatı alabilmek için birçok etkinlik düzenlendi. Gençler harekete geçirilmeye çalışıldı, milyonlarca TL harcandı. Ancak sonuç yine hüsran oldu. Nüfusu 4,5 milyona ulaşan İzmir, Kuzey kutup dairesi içinde yer alan kasaba boyutlarındaki 70 bin nüfuslu Tromso’ya kaybetti.

Haber Merkezi

Av. Özgür Hızal: Oyu Avrupalı değil İzmirliler verecek

Yorumlar kapalı.