Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan Türkiye’ye rekor yatırım

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Başkanı Odile Renaud-Basso, bankanın Türkiye'de bu yılki yatırımlarının 2,5 milyar Euro'yu aşacağını belirterek, "Türkiye'deki yatırımlarımızı her zaman çok yüksek tuttuk ve yatırım yapmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'ndan Türkiye'ye rekor yatırım
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Renaud-Basso, Türkiye’ye ziyareti kapsamında, EBRD’nin Kadın ve İklim Finansmanı Raporu’nun tanıtım toplantısının ardından Türkiye ve dünya ekonomisindeki gelişmeler ve bankanın Türkiye’ye yatırımlarına ilişkin açıklama yaptı.

Küresel ekonominin Covid-19 salgını sonrası toparlanmaya geçtiği sırada Ukrayna’daki savaşın etkisi, enerji krizi ve enflasyonun yarattığı zorluklarla karşılaştığını anımsatan Renaud-Basso, dünya çapında para politikasında önemli değişiklikler görüldüğünü ve bu değişikliklerin ekonomiler üzerinde etkilerinin hissedilmeye başlandığını belirtti.

Renaud-Basso, şu an Avrupa ekonomisinde yavaşlamanın başladığını ancak ABD ekonomisinin biraz daha dirençli olduğunu dile getirerek, “Ancak, faiz oranlarının bir süre yüksek kalacağını görüyoruz. Avrupa ve ABD’de enflasyon düşüyor ve bu iyi bir gösterge. Ancak, bu düşüşün sürdürülebilir olduğunu görmek için sonuna kadar beklemeliyiz. Bu nedenle, merkez bankalarının enflasyonu hedeflenen seviyelere indirene kadar faiz oranlarının yüksek kalmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

“YATIRIMLARIN YÜZDE 93’Ü ŞİRKETLER, İMALAT SEKTÖRÜ VE ÖZEL SEKTÖRE”

Türkiye’de de para politikasındaki değişiklikler ile makroekonomik politikalardaki değişimin doğru yönde olduğunu ve sürdürülmesi gerektiğini ifade eden Renaud-Basso, “Makroekonomik dengesizlikler ve yüksek enflasyon nedeniyle endişeliyiz. Bu açıdan, para politikasındaki değişimin enflasyonun düşürülene kadar sürdürülmesinin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Öte yandan, Türk ekonomisinin ve özel sektörün çok dirençli olması pozitif bir durum” dedi.

Renaud-Basso, Türkiye’nin bankanın en fazla yatırım yaptığı ülke haline geldiğini belirterek, “Bu yıl da yine olağanüstü bir yıl olacak. Türkiye’de bu yılki yatırımlarımızın 2,5 milyar Euro’yu aşacağını öngörüyoruz. Şu anda 2,4 milyar Euro hacmindeyiz ve yılın kalan iki ayında bu miktarın 2,5 milyar Euro’yu geçmesini bekliyoruz.” diye konuştu.

Yatırımlarının yüzde 93’ünün şirketler, imalat sektörü ve finansal kuruluşlar olmak üzere özel sektöre olduğunu söyleyen Renaud-Basso, KOBİ’leri finanse etmeyi, yeşil dönüşümü ve kadınların liderliğindeki işletmeleri desteklemeyi önemsediklerini anlattı.

Renaud-Basso, belediyelerle yeşil altyapının geliştirilmesi için çalıştıklarını da belirtti.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan Türkiye’ye rekor yatırım

Yorumlar kapalı.