Azmin hikayesi ‘Duvar’a önemli ödül!

Yaşar Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema Bölümü mezunu yönetmen Evrim İnci, yeni bir ödül daha kazandı. Türkiye’yi olimpiyatlarda temsil eden ilk kadın paralimpik tenisçi Büşra Ün’ün hikayesini anlatan ‘Duvar’ belgeseli, 24. İzmir Kısa Film Festivali’nde ‘En İyi Belgesel Film’ ödülüne layık görüldü.

Azmin hikayesi 'Duvar'a önemli ödül!
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’yi 2016 ve 2020’de yapılan olimpiyatlarda temsil eden ilk kadın paralimpik tenisçi İzmirli Büşra Ün’ün günlük yaşamından spor kariyerine giden yolda hayata karşı duruşu ve yaptığı fedakarlıkları anlatan Duvar belgeseli ödül kazandı.

Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, TV ve Sinema Bölümü mezunu Evrim İnci’nin yönettiği belgesel, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca desteklenen 24. İzmir Kısa Film Festivali’nde ‘En İyi Belgesel Film’ ödülü aldı. Duvar belgeseli, Kültür ve Turizm Bakanlığı, TÜRSAK ve Bornova Belediyesi Film Ofisi’nin desteğiyle çekildi.

 ORTAK YAPIMCI İRAN’DAN

Ödül kazanan başarılı ekibin içinde Evrim İnci’nin yanı sıra Yaşar Üniversitesi mezunu görüntü yönetmeni Cihangir Öztürk ve yardımcı yönetmen Yasin Erda da yer aldı. Belgeselin senaryosunu Elif Feyza Demir yazdı, kurgusunu ise Enis Manaz üstlendi. Ayrıca belgeselde İran’dan Sepideh Mohtasham ve Vahid Hosseini ortak yapımcı olarak yer aldı.

 ‘YENİ BİR BELGESEL DİLİ’

Evrim İnci, “Yaklaşık 8 yıldır belgesel film yönetmenliği yapıyorum. Ancak son 4 yılda ekibimle beraber kurduğumuz yeni bir belgesel dili var. Bu dilde etkileyici kurgu, çarpıcı senaryo, farklı renk kullanımı, animasyon desteği gibi geleneksel belgesel sinemada görülmeyen ögeler mevcut. Bu dili oturttuktan sonra çektiğimiz iki kısa metrajlı belgesel Türkiye’de en çok ödül alan iki belgesel olunca bu dili korumamız gerektiğine karar verdik. Büşra Ün’ün hayat hikayesini keşfettiğimizde de kendisiyle nasıl bir belgesel yapmak istediğimizi konuştuk ve yaklaşık 2 hafta süren çekimler sonucu ortaya 19 dakikalık belgeselimizi ortaya çıkardık. Büşra Ün’ün kendi arşiv görüntülerinden, aile üyeleri ve antrenörü ile farklı tarzda röportajlar yaparak belgeselin belge bölümünü destekledik. Sonuçta ise içimize çok sinen ve bizi uluslararası alanda ön plana çıkaracak bir belgesel ortaya çıkardık” ifadelerini kullandı.

Haber Bülteni

Azmin hikayesi ‘Duvar’a önemli ödül!

Yorumlar kapalı.