Bakanlıktan açıklama: Bir SİHA kaybedilmiştir

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, dün Suriye'nin kuzeyine düzenlenen operasyonlar ve düşen SİHA hakkında bir açıklama yapıldı.

Bakanlıktan açıklama: Bir SİHA kaybedilmiştir
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD’ye ait bir F-16 savaş uçağı, dün Suriye’de görev yapan Türk insansız hava aracını (SİHA) düşürdü.

Konuyla ilgili olarak Dışişleri Bakanlığından açıklama geldi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“1 Ekim 2023 tarihinde gerçekleşen terör saldırısı sonrasında, meşru müdafaa haklarımız doğrultusunda Irak ve Suriye’de PKK/YPG terör hedeflerine yönelik olarak Silahlı Kuvvetlerimiz ve İstihbarat Teşkilatımız tarafından kapsamlı operasyonlar başlatılmıştır.

Bu çerçevede, dün (5 Ekim) Suriye’nin kuzeyindeki Tel Rıfat, Cizire ve Derik bölgeleri başta olmak üzere bölücü terör örgütüne ait çok sayıda hedef imha edilmiştir.

Operasyon esnasında üçüncü taraflarla işletilen çatışmasızlık mekanizmasındaki farklı teknik değerlendirmeler nedeniyle bir Siha kaybedilmiştir. İlgili taraflarla çatışmasızlık mekanizmasının daha etkin işletilmesi yönünde gerekli tedbirler alınmaktadır.

Sözkonusu hadise, devam etmekte olan operasyonun icrasını ve tespit edilen hedeflerin vurulmasını hiçbir şekilde etkilememiştir.

Irak’ta yapıldığı gibi, terör örgütünün Suriye’de geliştirdiği tüm yetenek ve gelir kaynakları sistemli bir şekilde yok edilmeye devam edilecektir.”

Haber Merkezi

Bakanlıktan açıklama: Bir SİHA kaybedilmiştir

Yorumlar kapalı.