Barış Atay Mengüllüoğlu kimdir?

Başarılı sanatçı ve siyasetçi Barış Atay Mengüllüoğlu'nun hayatıyla ilgili merak edilenleri sizler için derledik

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Başarılı sanatçı ve siyasetçi Barış Atay Mengüllüoğlu, milyonlarca insanın sempatisini kazandı. Oyunculuk yeteneği ile genç yaşta parlayan Barış Atay Mengüllüoğlu özellikle milletvekili seçildikten sonra siyasetteki farklı tarzı ve TBMM kürsüsündeki ateşli konuşmalarıyla dikkatleri üzerine çekmişti. Özellikle yeni neslin idolü haline gelen Mengüllüoğlu’nun hayatı sıkça merak edilerek araştırılıyor. Barış Atay olarak tanınan Barış Atay Mengüllüoğlu’nun hayatını sizler için derledik.

1980 darbesi öncesinde ailesinin yurt dışına kaçmak durumunda kalması nedeniyle Alman’yada dünyaya gelen Barış Atay Mengüllüoğlu 22 Eylül 1981 tarihinde doğmuştur. Aslen Arap kökenli olan Mengüllüoğlu’nun memleketi Hatay’dır. Çocukluk yaşlarında ailesiyle birlikte Hatay’a dönen Mengüllüoğlu Çukurova Üniversitesi Biyoloji Bölümünde lisans eğitimi almaya başladı ancak tiyatroya olan düşkünlüğünden dolayı öğreniminin son yılında okulu bıraktı. Yeditepe Üniversitesi Tiyatro Bölümü sınavlarını geçerek bu üniversitede lisans eğitimine başladı ve mezun oldu. 2011 yılında Kadir Has Üniversitesinde sinema ve televizyon alanında yüksek lisansa başladı.

Mengüllüoğlu, Hacı ve Şöhret adlı dizilerde oynadı. Arka Sıradakiler dizisinde canlandırdığı “Saffet” karakteriyle dikkat çekti. Sonrasında Hayat Devam Ediyor ve Şubat dizilerinde rol aldı. Ayrıca Kabuk ve Zincirbozan, Güzel Günler Göreceğiz, Köpek, Eksik, Damat Koğuşu adlı filmlerde de rol aldı. Eksik ve Aden filmlerini yönetti.

Genç yaşta siyasi fikirler edinen ve insan hakları savunucu olarak eylemlere katılan Barış Atay 2013 yılında Rethack soruşturması kapsamında gözaltına alınmış ancak serbest bırakılmıştı. 2018 yılında Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş’ın ısrarlı teklifleri üzerine siyasete girerek HDP listelerinden Hatay Milletvekili seçildi. Seçildikten sonra Erkan Baş’la birlikte Türkiye İşçi Partisi’ne geçti. Daha sonra CHP ve HDP’den birer milletvekilinin daha katılmasıyla TİP’in meclisteki dört kişilik dev muhalefeti başlamış oldu.

Meclis kürsüsünde yaptığı ateşli konuşmalarla dikkat çeken ve milyonlarca insanın sempatisini kazanan Barış Atay Mengüllüoğlu, 2023 seçimlerinde, cezaevinde tutuklu bulunan Can Atalay’ın milletvekili seçilerek serbest bırakılması için milletvekili adayı olmayarak yerini Atalay’a bıraktı.

Barış Atay Mengüllüoğlu 2013 yılında Beste Sultan Kasapoğulları ile evlendi. Çiftin Asi Baran isimli bir erkek çocuğu var.

Haber Merkezi

Barış Atay Mengüllüoğlu kimdir?

Yorumlar kapalı.