Başkan Batur: Hiçbir ayrım gözetmeksizin tüm hemşehrilerimiz için çalışıyoruz

Konak Belediyesi, Mülkiyeliler Birliği İzmir Şubesi, Konak Kent Konseyi ve Mülkiye Bilimsel Araştırma Geliştirme Kooperatifi işbirliğiyle bu yıl ikincisi düzenlenen Nermin Abadan Unat Göç Sempozyumu Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.

Başkan Batur Hiçbir ayrım gözetmeksizin tüm hemşehrilerimiz için çalışıyoruz
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Toplumsal Cinsiyet ve Göç temasıyla düzenlenen sempozyumu Konak Belediye Başkanı Abdül Batur’la birlikte, Mülkiyeliler Birliği İzmir Şube Başkanı Dr. Nazlı Kayı, Konak Kent Konseyi Mülteci Meclisi Başkanı Mete Hüsünbeyi, CHP Konak İlçe Başkanı Ozan Ali İlgazi, Konak Kent Konseyi Başkanı Hamit Mumcu, Konak Kent Konseyi yönetim kurulu ve meclisleri, Mülkiye Bilimsel Araştırma Geliştirme Kooperatifi üyeleri, akademisyenler, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, Konak Belediyesi Meclis Üyeleri ve muhtarlar takip etti. Sempozyumda bu yıl ilk kez Nermin Abadan Unat Emek Ödülü de verildi.

 

“Ortak yaşam ve ortak gelecek anlayışıyla hizmet üretiyoruz”

Sempozyum açılış konuşmasını yapan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Nermin Abadan Unat’ın önemini vurguladı. Geçtiğimiz yıl Halilrıfatpaşa’da açtıkları semt merkezine onun adını verdiklerini hatırlatan Başkan Batur, Nermin Abadan Unat’ın da açılışa katıldığını söyledi. Konuşmasına, Konak’ta kentsel dönüşümü birinci öncelikleri olarak ele aldıklarını, ikinci olarak da sosyal dönüşüme ağırlık verdiklerini belirterek devam eden Başkan Batur, sadece ilçede yaşayanlara değil, Konak’a ayak basan tüm hemşehrilere hizmet ürettiklerine dikkat çekti ve şunları söyledi:

“Üzerinde yaşadığımız bu topraklarda kent yaşamı 2 bin 500 yıldır kesintisiz devam ediyor.  Geçmişimizin bu zengin kültürel mirasına sahip çıkıyor, bu inançla ortak yaşam ve ortak gelecek anlayışıyla hizmet üretiyoruz. Hiçbir ayrım gözetmeksizin tüm hemşehrilerimize el uzatıyor, belediyemiz kaynaklarından eşit faydalanmaları için çalışıyoruz.  Konak, bir taraftan göç veren bir taraftan da göç alan bir ilçe. Nüfusumuz her yıl 5 bin azalıyor. 340 bin kayıtlı nüfusumuz var. Ancak gündüz nüfusumuz 1 buçuk milyonu geçiyor. Ayrıca Suriye’deki savaştan sonra yaşanan göç dalgasından en çok etkilenen yerlerden biriyiz.  İlçemizde 35 bin kayıtlı Suriyeli sığınmacı nüfusu var. Kayıt dışı olanları da ekleyince bu sayı 50 bini geçiyor. Bunun yanında Basmane ve Kadifekale bölgemizde yoğun bir Afrikalı göçmen nüfusu da mevcut. Konak tarih boyunca; göçmenlere kucak açan, pek çok farklı kültürden insanın bir arada kardeşçe yaşamayı başardığı ve ortak bir kültür oluşturan özel bir şehir olmuştur. Bu kültürel bilinçle sadece bize kayıtlı olan hemşehrilerimizin değil, ilçemize ayak basan tüm hemşehrilerimizin derdini, sevincini düşünerek hareket ediyoruz.”

Başkan Batur: Hiçbir ayrım gözetmeksizin tüm hemşehrilerimiz için çalışıyoruz

Yorumlar kapalı.