Beko: Çadır hayatı artık son bulmalı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AFAD Başkanı Yunus Sezer deprem bölgesinde 2 milyon 4 bin 276 kişinin çadırlarda, 40 bin 788 kişinin konteynerlerde yaşadığı belirtildi. Sunuma göre deprem bölgesinde; toplam 501 bin 69 çadır, 30 bin 344 konteyner kuruldu. CHP İzmir Milletvekili Kani Beko da çadır yaşamının bitmesi gerektiğini dile getirerek “Deprem olalı yaklaşık 2 ay oldu. Hala deprem bölgelerine konteyner kent kurulamıyorsa tam bir rezalettir” dedi. CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin ise depremzedeler için konteyner yaşamını ‘tecrit hayatına’ benzeterek, “Yuva kurmamız lazım” diye konuştu.

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin

‘YUVA KURMALIYIZ’

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, ne kadar çadır kurulduğunu değil, vatandaşın ne kadar çadıra ihtiyacı olduğunu konuşulması gerektiğini söyleyerek, “Eksik ne kadar? Çadır geçici barınma için 5-10 gün kullanılır. 45 gün oldu hala çadır konuşuyoruz. Kaldı ki yaşan köyleri, yaşam mahalleleri, yaşam evleri kurulmalı. Konteynerde kalmak tecrit gibi hissettiriyor. Bizim yuva kurmamız lazım” ifadelerini kullandı.

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko

KONTEYNER KENTLER

 CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, vatandaşların yaşadıkları bölgelerden koparılmaması gerektiğinin altını çizerek, “İnsanların sıcak bir yuvaya kavuşması için elimizden geleni ülke olarak yapmamız gerekiyor. Bu çadır meselesi artık bitmeli, çadır bölgelerinde konteyner olması gerekir. Çadırda rahat bir şekilde ihtiyaçlarını karşılayamazlar. Çadırlarda yangın tehlikesi de geçirilebilir. Bir an önce konteyner kentler hayata geçirilmeli. Bu insanlar bölgeden koparılmamalı. Orada büyük sanayilerimiz var. Oradaki insanlar konteynerde yaşasa bile çalışıp maaş almaları gerekiyor. Bu bir yıl içerisinde kapanacak bir yara değil. Siz bırakın çadırı, çadır artık geçti. Bu deprem olalı yaklaşık 2 ay oldu. Hala oraya konteyner kent kurulamıyorsa tam bir rezalet” açıklamasını yaptı.

‘YARALARI SARAMAZSINIZ’

Deprem bölgesindeki ihtiyaçların giderek değiştiğini söyleyen Beko, “Deprem bölgesinde insanlar Türkçe ve Kürtçe çığlıklar atıyordu. Ben oradayken kurtarma ekibi görmedim. Erken müdahale olsaydı, birçok kişiyi kurtarabilirdik. Ben kendi kulaklarımda çığlık sesleri duydum. Aylardır deprem psikolojisinden kurtulamadım. 50 bine yakın insanımız öldü, binlerce yaralımız var” dedi.

Kani Beko, yaşanan felaketin yararlının sarılamayacağını söyleyerek, “Yapıların ayağa kaldırılması için 80 milyar dolarlık bir paraya ihtiyaç var. Bu insanların bir de eğitim, sağlık, istihdam ve barınma sorunları da var. Depremden etkilenen insanların sayısı neredeyse 15 milyonu buldu” diye konuştu.

 

Haber: SILA ARABACIOĞLU

Beko: Çadır hayatı artık son bulmalı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir