Buca’daki depremi Japonlar bildi!

Ülkemizin deprem kuşağında olduğu, deprem gerçeğiyle yaşamamız gerektiğini herkes biliyor. Japon bilim insanları ise deprem olmadan önce bizleri uyarıyor. Peki bunu nasıl tahmin ediyorlar? İşte ayrıntılar...

Buca'daki depremi Japonlar bildi!
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ülkemizin deprem kuşağında olduğu, deprem gerçeğiyle yaşamamız gerektiğini herkes biliyor. Yitirdiğimiz canlar yüreğimizi yakıyor. İşin uzmanları beklenen depremlerle ilgili öngörülerde bulunuyor. Deprem, bir anda Türkiye’nin gündemine geliyor. Herkes ‘deprem oldu olacak’ endişesi taşıyor. Özellikle İstanbullular, tetikte bekliyor. Japon bilim insanları ise bu işi biliyor.

JAPONLAR BU İŞİ NASIL YAPIYOR?

Geliştirdikleri cihaz ölçüyor, işin uzmanı öngörüyor, verdikleri tarih aralığında ise deprem gerçekleşiyor. Japon bilim insanlarının, ülkedeki depremleri öngörmeye yönelik yıllarca süren çalışması sonrası hayata geçirdikleri ve yer altındaki hareketliliği ters radyo dalgasıyla analiz ederek önceden uyarıda bulunan cihaz, İzmir’de üç ayrı yere yerleştirildi.

Japon uzmanlar, biri 4 Eylül’de 4.4, diğeri ise 1 Ekim’de meydana gelen 4.2 şiddetindeki depremi günler öncesinden öngördü.

Haber Merkezi

Buca’daki depremi Japonlar bildi!

Yorumlar kapalı.