Çeşme’de ‘havlulu’ protesto devam ediyor

İzmir Çeşme'de bir araya gelen çevre sakinleri, sahillerin ücretli hale getirilmesini havlularıyla protesto etmeye devam ediyor. Bu çerçevede grup, sahile havlu serip, oturma eylemi yaptı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İzmir’in önemli turizm bölgelerinden biri olan Çeşme’de, sahillerin ücretli hale getirilmesine tepkiler sürüyor. Çeşme’nin Gücücek Koyu’nda bir araya gelen çevre sakinleri, bugünde havlularıyla birlikte durumu protesto etti.

Çeşme Çevre Platformu Başkanı Dr. Ahmet Güler, sahillerin ve denizin anayasanın 46. maddesine göre halka açık olduğunu, kimsenin sahilleri halka kapatıp yasaklayamayacağını, plajlara girişlerde zorbalıkla para alamayacağını ve sahilleri halka kapatılamayacağını savundu.

“BELEDİYE DAHA FAZLA AKTİF OLMALI”

Birtakım kuruluşlar ve işletmelerin koyları çevirdiklerini söyleyen Çeşme Çevre Platformu Başkanı Dr. Ahmet Güler, “Ellerinde doğru dürüst bir kira kontratları ve hakları da yok. Çoğu yasal olmayan ve hukuksuz bir şekilde hem burada hem yarımadada hem Çeşme’de hem tüm Türkiye’de koyları çevirmişler. Her girenden araç alır gibi çok yüksek paralar istiyorlar. Bugün halkın ayağını suya sokması için sadece Çeşme’de 500 ila 2 bin 500 lira arası bu insanlardan para tahsil ediyor. İçeride harcama yapacakları harcamaları hiç konuşmak istemiyorum zaten. Belediyeye demişiz ki; ‘Bak seni seçmişiz, benim hakkımı koru.’ Yerel yönetimler ve devletimizin bu işin üzerine çok daha ağır bir şekilde eğilmesine, yerel yönetimlerin halkın bu tür plajlara girmesini, engellenmesinin önünde çalışma yapmasını istiyoruz. Çeşme Belediyesinin daha fazla aktif olmasını istiyoruz. Plajlara bu önleri kesilmiş olan yerleri, havlularını seriyorlar ve denize giriyorlar” dedi.

Çeşme’de ‘havlulu’ protesto devam ediyor

Yorumlar kapalı.