CHP’li Gökçen’den yemekhane zamlarına eleştiri!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Gökçe Gökçen, Ege Üniversitesi ve 9 Eylül Üniversitesi’nde yemekhane ücretlerine %200’ü aşan oranlarda zam yapılmasını eleştirdi. 

CHP'li Gökçen'den yemekhane zamlarına eleştiri!
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Gökçe Gökçen, Ege Üniversitesi ve 9 Eylül Üniversitesi’nde yemekhane ücretlerine %200’ü aşan oranlarda zam yapılmasını eleştirdi.

thumbnail
Ne Olmuştu?
DEÜ’lü öğrencilerden zam eylemi!
thumbnail
Ne Olmuştu?
DEÜ’de öğrenci protestosuna güvenlik müdahalesi!

Ücretsiz olması gereken yemeklerin, zamlar sonrasında öğrencilerin aldığı kredi/burs ödemelerini aşacak noktaya ulaştığını dile getiren Gökçen, “Ege Üniversitesi ve 9 Eylül Üniversitelerinde yemekhane ücretlerine %200’den fazla zam yapılması, öğrencilerin öğrenim hakkının açıkça gaspı anlamına gelmektedir. Barınma sorunu, hayat pahalılığı, işsizlik gibi pek çok somut sorunla uğraşmak zorunda bırakılan öğrencilere destek olması gereken devlet, atanmış rektörlerin öğrenci düşmanı politikalarıyla öğrencilere adeta gözdağı vermektedir. Üniversiteler, ticarethane değildir; kamu hizmeti vermekle mükellef eğitim kurumlarıdır. Söz konusu öğrenciler olduğunda bütçenin yetersizliği ve hayat pahalılığı öne sürülerek %200’ü aşan oranlarda zamlar yapanlar, konu diğer ‘gider’ kalemleri olduğunda bütçenin ağzını sonuna kadar açmaktadır” dedi.

9 Eylül Üniversitesi öğrencilerinden 8 kişinin gözaltına alındığına ilişkin konuşan CHP’li Gökçen, “Yemek ücretlerine yapılan fahiş zamma haklı olarak tepki gösteren öğrenciler yaka paça gözaltına alınıyor. Üniversite yönetimlerine sorsanız “bütçe yetersiz” derler. Sayıştay öyle demiyor: Ege Üniversitesi 5.5 milyon TL’lik alacağının peşine düşmüyor, Dokuz Eylül Üniversitesi 40 tane Sayıştay yazısına cevap bile vermiyor. Denetim ve şeffaflıktan kaçan bu mantıkla kimse kamu kaynaklarının gençlerden esirgenmesini haklı çıkarmaya çalışmasın. Parasız, bilimsel ve erişilebilir eğitim haktır, barınma haktır, beslenme haktır. Devlet gençlerin yanında olmak zorundadır” diyerek sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu tespitler, son yayınlanan Sayıştay raporlarında da gözlemlenebilir. Nitekim güncel Sayıştay raporuna göre aynı Ege Üniversitesi, 2022 yılsonu itibarıyla yaklaşık 5,5 milyon TL’lik kira alacağını tahsil etmemiş, Avrupa Birliği projelerinden alınan hibelere dair projelerin sözleşmelerinde ciddi eksiklikler bırakmış, kurs ve sertifika programlarında ne kadar gelir elde ettiğini şeffaf bir biçimde göstermemiştir. Raporda da açıkça görüldüğü üzere, Rektörlük gerekli tedbirleri almadığı için milyonlarca Türk Lirası, gelire dönüştürülememiştir. 9 Eylül Üniversitesi ile ilgili Sayıştay raporunda ise işçilerin yıllık izinlerinin kullandırılmadığı, bu durumun hem yasalara aykırı olduğu hem de kullandırılmayan bu izinlerin ücretini Üniversitenin ödemek durumunda kalacağı belirtilmiştir. Yani her iki üniversite yönetimi de hem giderleri azaltan ve gelirleri arttıran bütçe dengesine uygun tedbirleri almamakta hem de bütçe yetersizliğini bahane ederek kendi öğrencilerinin haklarını hiçe saymaktadır.  Öğrenciye geldiğinde kahvaltı ve akşam yemeği ücretlerini değiştirerek kurnazlık peşinde koşan anlayış, söz konusu milyon liraların hesabını vermek olduğunda ise kamu kurumunun yararını düşünmemektedir. İktidarın yıllardır artan bir şiddette ve sistematik olarak uyguladığı bu öğrenci düşmanı politikaları tamamen reddediyoruz.”

CHP’li Gökçen’den yemekhane zamlarına eleştiri!

Yorumlar kapalı.