CHP’liler Soyer için toplandı: Destek açıklaması yapıldı

CHP Milletvekilleri, İl örgütü, ilçe başkanları, partililer Başkan Soyer için toplandı.

CHP'liler Soyer için toplandı: Destek açıklaması yapıldı
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e yönelik, İzmir’in 100. kurtuluş yıldönümündeki konuşmasında, Mustafa Kemal Atatürk’ün eseri olan Nutuk’tan bir bölümü okuduğu için, hakkında İçişleri bakanlığınca başlatılan soruşturmaya tepki göstermek ve Soyer’e destek vermek amacıyla, CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat, CHP İzmir  Milletvekili Yüksel Taşkın, CHP İzmir İl Yönetimi, CHP İlçe Başkanları ve yönetimleri, Gençlik ve Kadın Kolları üyeleri ile çok sayıda vatandaş Büyükşehir Belediye Başkanlığı makamının bulunduğu Egemenlik Evi önünde toplanarak basın açıklaması gerçekleştirdi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e cumhuriyetin 100. yıldönümünde, Atatürk’ten alıntı yapmıştı, İçişleri Bakanlığı, Soyer’in bu açıklamasını Osmanlı Devleti ve son padişah Vahdettin’i eleştirdiği iddiasıyla soruşturma açıldı. Osmanlı Devleti’ni ve yöneticilerini hedef gösterdiği, kişinin hatırasına hakaret, halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçları iddiasıyla Soyer’e soruşturma açılmıştı. Öte yandan ‘Vahdettin’ soruşturmasının yankıları devam ederken 14 yıl önce Seferihisar Belediye Başkanı olduğu dönemde eski belediye binasının önündeki Rum kilisesine ait çanı Yunanistan Konsolosluğu’na verdiği iddiasıyla hakkında soruşturma açıldığını duyuruldu.

‘DEVRİMLERE SAHİP ÇIKMAYA DEVAM EDECEĞİZ’

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer yaptığı açıklamada Cumhuriyet vurgusu yaparken, “Ne kadar mutlu olduğumu anlatamam. Çünkü, Cumhuriyet insanlık tarihinin en büyük devrimlerinden biri. Ve Cumhuriyet bu devrimi saltanata karşı yaptı. 100 sene önce o defter kapandı. Saltanat bitti, Cumhuriyet başladı ve 100 senedir biz bu topraklarda barış içinde yaşamımızı sürdürüyoruz. Bu Cumhuriyet devriminin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk asla ve asla o 100 sene önceki hesaplaşmayı bugüne taşımak isteyenlerin mezesi olamaz. Biz sonuna kadar Mustafa Kemal Atatürk’e ve onun devrimlerine sahip çıkmaya devam edeceğiz. 100 sene önce kapanan bir defteri tekrar açmak istiyorlar. Yok öyle yağma. Biz Cumhuriyet’in Mustafa Kemal Atatürk’ün bekçisi olmaya devam edeceğiz ve gelecek kuşaklara Mustafa Kemal Atatürk’ü ve Cumhuriyeti taşımaya devam edeceğiz. İzmir bunun öncüsü olmaya devam edecek” diye konuştu.

CHP’liler Soyer için toplandı: Destek açıklaması yapıldı

Yorumlar kapalı.