Çiğli’de kamu arazileri imar planları değiştirilip satıldı!

Çiğli'de kamu arazileri Özelleştire İdaresince imar planları değiştirilip 145 milyon liraya satıldı

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Egeli gazete’nin haberine göre İzmir’de az sayıda kalan kamu arazileri herkesin kullanımı için düzenleme yerine imar plan değişiklikleriyle yapılaşmaya açılıp satılmaya devam ediyor. Özelleştirme İdaresi bu yöntemle iki kamu arazisinin daha imar koşulların değiştirip yapılaşmaya açarak 145 milyon liraya sattı.

Çiğli Balatçık’ta 22133 ada 2 parseldeki 4651 metrekare kamu alanının imarı Özelleştirme İdaresince yapılan değişiklikle “gelişme konut alanı” 1.20 emsal ve 21.80 metre yükseklik izni ile düzenlendi. Sonrasında satışa çıkarılan kamu parseli için yapılan pazarlıklar süreci sonucu 101 milyon lirayla en fazla teklifi Metropol Un Ürünleri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi verdi.

Bornova Ergene Mahallesi’ndeki 14049 ada 1 parseldeki 1959,54 metrekarelik kamu arazisinde de aynı yöntem uygulandı. Özelleştirme İdaresince yapılan plan değişikliğiyle parselin önemli bir kısmı gelişme konut alanı ilan edildi. Parsel için 1 emsal yapılaşma hakkı tanırken 5 kata kadar bina yapılabilecek.  Polis lojmanlarına komşu olan parsele ait imar planı değişikliği ise Şehir Plancıları Odası ve Mimarlar Odası tarafından yargıya taşınmıştı. Ama buna rağmen söz konusu kamu arazisi 3 kez satışa çıkarıldıktan sonra en fazla teklifi veren Artal Turizmi İnşaat Sanayi Ticaret Limited Şirketi 44 milyon liralık teklifiyle kazandı.

HABER MERKEZİ

Çiğli’de kamu arazileri imar planları değiştirilip satıldı!

Yorumlar kapalı.