Covid-19’un yeni varyantı yayılıyor!

Fransa’da, Covid-19'un Omicron varyantının alt türevi olan Eris (EG.5.1) ülke genelinde yayılmaya devam ediyor.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fransız Halk Sağlığı Kurumu’ndan yapılan açıklamada, Eris vaka sayılarındaki artışın tüm bölgelerde gözlemlendiği ancak en yüksek artışın popüler tatil bölgelerinde olduğu belirtildi.

Fransa’da, son günlerde Covid-19 şüphesiyle hastaneye kaldırılan kişi sayısında artış gözlemlenirken, açıklamada, Covid-19 şüpheli vakaların bir önceki haftaya kıyasla 15 ila 74 yaş arası bireylerde yüzde 25 artış gösterdiği belirtildi.

Uluslararası Fransız Radyosunun (RFI) haberine göre, söz konusu oranın 74 yaş üstü bireylerde yüzde 34 ve iki yaşın altıdaki bebeklerde ise yüzde 56 arttığı aktarıldı.

Nouvelle Aquitaine en yüksek sayıda pozitif vaka bildiren bölge olurken 31 Temmuz ila 6 Ağustos tarihlerinde yaptırılan PCR testlerinden 789’unun pozitif çıktı.

Occitanie’de 730, Başkent Paris’in yer aldığı Ile-de-France’de 689 ve Provence-Alpes-Cote d’Azur bölgesinde 638 test sonucunun pozitif olduğu açıklandı.

Tatil bölgelerinde, insanların sosyalleşmek için festivaller ve diğer etkinliklerde bir araya gelmesinin Eris’in yayılma hızını tetiklemiş olabileceği aktarılırken yeni vakaların üçte birinden fazlasının, Covid-19’un Omicron varyantının alt türevi olan Eris bağlantılı olabileceği kaydedildi.

Covid-19’un yeni varyantı yayılıyor!

Yorumlar kapalı.