Deprem uzmanından o il için korkutan uyarı! 7 üzeri deprem bekleniyor…h

Geçtiğimiz günlerde Bursa’da meydana gelen depremlerin ardından uzmanlardan açıklamalar peş peşe geldi. Prof. Dr. Bektaş 7’den büyük bir depremin yaşanabileceği söyleyerek bölge halkını uyardı. İşte detaylar…

Deprem son dakika
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Deprem Bilimci Prof. Dr. Osman Bektaş, Bursa Gemlik merkezli 2 depremin ardından sosyal medya hesabından uyarılarda bulundu. Bektaş, Bursa’da 7’den büyük bir depremin yaşanabileceğini belirtti.

Bursa’da iki gün arayla merkez üssü Gemlik olan 4,1 ve 3,4 büyüklüğünde depremlerin meydana gelmesinin ardından Deprem Bilimci Prof. Dr. Osman Bektaş uyarılarda bulundu. Bursa’nın tarihine bakıldığında 7’den büyük bir deprem olabileceğini söyleyen Bektaş, “Deprem Çifti Modeline göre Kuzey Koldaki 1999 7,6 – 7,2 İzmit-Düzce depremlerinden sonra Güney Koldaki Bursa’nın deprem tehlikesi artmakta.” ifadelerini kullandı.

Bektaş’ın paylaşımı şöyle;

“İstanbul- Bursa deprem çifti modeline göre sırada Bursa var !

İstanbul ve Bursa Kuzey Anadolu Fayının Kuzey ve Güney kollarında karşılıklı olarak M7 den büyük (1509-1556) ve (1855-1894) deprem çiftlerini üretmiştir, Ambraseys,2000).

Paralel fay kolları üzerindeki bu tür Deprem Çiftleri, ancak paralel fayların derinden zamana bağlı olarak ( yaklaşık 40 yıl) karşılıklı viskoelastik stres transferiyle açıklanabilir. Deprem Çifti Modeline göre Kuzey Koldaki 1999 7,6 – 7,2 İzmit-Düzce depremlerinden sonra Güney Koldaki Bursa’nın deprem tehlikesi artmakta.”

bursa deprem

HABER MERKEZİ

Deprem uzmanından o il için korkutan uyarı! 7 üzeri deprem bekleniyor…h

Yorumlar kapalı.