DEÜ Rektörü Hotar: Araştırma faaliyetlerimiz küresel hedeflere destek

TÜBİTAK’ın ‘1001-Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı’ kapsamında, Dokuz Eylül Üniversitesi’nden birçok bilimsel çalışmanın destek almaya hak kazandığını açıklayan Hotar, “Araştırma üniversitemizin yol haritasında, ülkemize daha fazla araştırmacı ve araştırma kazandırmak yer alıyor” dedi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son yıllarda, Türkiye’nin küresel hedeflerine katkı sağlayacak bilimsel faaliyetlerin sayısı ve kapsamı artarken; yükseköğretim kurumlarının destek programlarına olan ilgisi de devam ediyor. TÜBİTAK’ın ‘1001-Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı’ kapsamında; Araştırma Destek Programları Başkanlığı’na önerilen projeler arasında Dokuz Eylül Üniversitesi’nden (DEÜ) birçok bilimsel çalışmanın destek almaya hak kazandığını aktaran DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, Cumhuriyetin 100’üncü yılında da Türkiye’nin küresel hedeflerine akademik faaliyetlerle katkı sunacaklarını söyledi. Projesi desteklenen akademisyenler ve araştırmacılarla gurur duyduklarını belirten Hotar, “Geçtiğimiz günlerde, hocalarımızın ve araştırmacılarımızın bilimsel projeleriyle elde ettikleri başarıdan ve aldığımız güzel haberlerden mutluluk duyduk. Akademik faaliyetlerin özünü, nitelikli insan gücü, bilgi ve emek oluşturuyor. Bu noktada araştırma üniversitemizin yetişmiş bilim insanları; teknik imkân ve kabiliyeti, daha büyük adımlar atabilmemiz için bize güç veriyor. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında; araştırma üniversitemizin yol haritasında, ülkemize daha fazla araştırmacı ve araştırma kazandırmak yer alıyor. Sonuçta bu iki gücün geleceğimizi şekillendireceğine inanıyoruz” diye konuştu.

‘BİLİMSEL GÜÇ’

 Türkiye’nin yükseköğretim politikalarına yönelik kurumsal stratejilerin geliştirilmesinde; araştırmalara ve Ar-Ge faaliyetlerine daha fazla yer verilmesi gerektiğine işaret eden Hotar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu gerçekliğe uygun planlamalar yapmak, yatırımları hayata geçirmek ve teşvik mekanizmaları oluşturmak, üniversitelerin aslî görevleri arasında yer almaktadır. Bu süreçte; nitelikli insanların bilgisi, girişimi ve tecrübesi de önemlidir. Sonuçta bu insanlar, bilimsel faaliyetlere ve Ar-Ge tabanlı uygulamalara güç verirken; ülkemizin ve üniversitelerin bilinirliğini de artırmaktadır. Bu bağlamda TÜBİTAK’tan destek alan hocalarımız ve projeleri üniversitemiz için son derece değerlidir. Kendilerine araştırma üniversitemizin misyonuna katkı sundukları için teşekkür ediyoruz.”

DEÜ Rektörü Hotar: Araştırma faaliyetlerimiz küresel hedeflere destek

Yorumlar kapalı.