Dev gemiler İzmir’deki gemi söküm merkezinde geri dönüşüme kazandırılıyor

İzmir’in Aliağa ilçesinde bulunan gemi sökümü merkezi, dev gemilerin sökümünde Avrupa’da ilk sırada yer aldı. Çok sayıda geminin bulunduğu tesislerde geçtiğimiz yıl 115 gemiden 1 milyon ton parça çıkarıldı.

Dev gemiler İzmir’deki gemi söküm merkezinde geri dönüşüme kazandırılıyor
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İzmir’in Aliağa ilçesinde 22 işletmenin bulunduğu geri dönüşüm tesisinde, Avrupa Birliği standartlarına uygun gemi sökümü yapılarak, günlük 2 bin 500 kişiye de istihdam sağlanıyor. Daha çok yolcu gemilerinin sökümünün gerçekleştiği tesiste, denizaltı, savaş, yük gibi çeşitli gemilerin de sökümü gerçekleştiriliyor. Yıllarca işlevini sürdürdükten sonra ömrünü tamamlayan devasa gemiler, sökülmek üzere tesislere getirilerek, demir-çelik fabrikalarında tekrardan geri dönüştürülüyor. Geri dönüştürülen tonlarca malzeme ile ekonomiye de katkı sağlanıyor.
Yeşil söküm yeşil çevre sloganıyla söküm işlemlerini gerçekleştirdiklerini belirten Gemisander Başkanı Kamil Önal, “Gemi söküm tesislerinde 22 firma faaliyet göstermektedir. Günlük 2 bin 500 çalışan istihdam ediliyor. Dolaylı yoldan ise 10-15 bin kişi bu işten faydalanıyor ve böylelikle ekonomiye, Aliağa halkımıza, Türkiye’mize hizmet etmiş oluyoruz. Gemi söküm bölgesinden çıkan malzemeleri tesise 7 kilometre uzaklıkta Türkiye’nin önde gelen büyük demir çelik fabrikalarına tedarik ediyoruz. Tabi bu hurdayla kalmıyor. Gemiden değişik jeneratörler, geminin makineleri, gemide yaşam yerlerindeki koltuklar, sandalyeler hepsi ayrı ayrı değerlendirip ekonomiye katkı sağlanıyor” dedi.

İHA

Dev gemiler İzmir’deki gemi söküm merkezinde geri dönüşüme kazandırılıyor

Yorumlar kapalı.