Diyanet’ten ‘kurasız hac turları’na ilişkin uyarı

Diyanet'ten "hac için vizesiz turlar" konusunda uyarı geldi. Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remzi Bircan, turist vizesiyle hac ibadetinin yapılamayacağı konusunda uyararak, hac mevsiminde bu tip bir vizeyle Arafat ve Mina'ya çıkmanın mümkün olmadığını belirtti

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyanet, hac ibadeti için “kurasız hac turları” konusunda bir uyarı yaptı. Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remzi Bircan, turist vizesiyle hac ibadetinin yapılamayacağını vurguladı. Hac mevsiminde bu vizeyle Arafat ve Mina’ya çıkmanın mümkün olmadığını belirtti.

Bircan, yaklaşık 170 gün sonra ilk hacı kafilesinin kutsal topraklara gönderileceğini ifade ederek, Diyanet ve Türkiye Seyahat Acentaları Birliği olarak 2024 haccı için Mekke ve Medine’de hazırlıkların devam ettiğini söyledi.

Hac kurası 2 Kasım’da çekilmiş ve ismi çıkanların 24 Kasım’a kadar kesin kayıtlarını yaptırmaları gerektiğini belirten Bircan, kesin kayıt yaptırmayanların yerine yedek listedeki hacı adaylarının sıraya göre seçileceğini açıkladı.

Türkiye’de yaklaşık 2,5 milyon kişinin hac ibadeti için beklediğini dile getiren Bircan, Suudi Arabistan’ın ülke nüfuslarına binde bir oranında kota verdiğini ve Türkiye’nin kotasının şu an 83 bin 430 olduğunu aktardı. Ancak Başkan’ın talimatıyla bu kota artırılması için sürekli olarak ilgili ülkeyle temas halinde olduklarını belirtti.

Bircan, sosyal medyada “kurasız hac” ve “turist vizesi” gibi ifadelerle hac yapma vaatlerinin bulunduğunu söyleyerek, vatandaşları uyardı. Hac vizesi ve Türkiye’nin tanıdığı hac kotası dışında Mekke’ye gitmenin mümkün olmadığını vurguladı. Ticari veya turistik vizelerle geçmişte gidenlerin mağduriyet yaşadığına dikkat çekti ve özel ve kurasız hac adı altındaki turlara itibar edilmemesi gerektiğini vurguladı.

Suudi Arabistan’ın Türkiye’ye tanıdığı elektronik vizenin hac vizesi olmadığını ve hac günlerinde geçerli olmadığını belirten Bircan, bazı kişilerin vatandaşların duygusal durumunu istismar ederek mağdur ettiklerini ifade etti. Diyanet İşleri Başkanlığı olarak ismi çıkmayanların özel vize adı altında hac turlarına itibar etmemelerini tavsiye ettiklerini belirtti.

HABER MERKEZİ

Diyanet’ten ‘kurasız hac turları’na ilişkin uyarı

Yorumlar kapalı.