Ege Üniversitesi, Özbekistan ile bilim diplomasisi ağını güçlendiriyor!

İzmir'de geçen yıl Özbekistan’dan 33, Türkiye’den 56 üniversitenin katılımı ile Ege Üniversitesi'nin ev sahipliğinde düzenlenen Türk-Özbek Eğitim Forumunun ikincisi Semerkant’ta gerçekleştirildi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) başkanlığında, Ege Üniversitesi koordinatörlüğünde, Taşkent Devlet Ulaşım Üniversitesi ev sahipliğinde “Bilimsel İş Birliği İçin Teknolojik Toplumsal Fayda ve Sürdürülebilir Hedefler” başlığıyla “II. Özbekistan-Türkiye Eğitim Forumu” gerçekleştirildi. Foruma; Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Özbekistan Yükseköğretim Kurulu Başkanı Odil Abdurakhmanov, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’ın yanı sıra Türkiye ve Özbekistan yükseköğretim kurumlarının rektörleri ve farklı disiplinlerden bilim insanları katıldı.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Türkiye ve Özbekistan arasında yürütülen bilim diplomasisinin her iki ülkenin gelişimine nitelikli katkı sağladığını vurgulayarak, üniversiteler arasında yapılacak ikili iş birliklerini teşvik ederek desteklediklerini söyledi.

Taşkent Devlet Ulaşım Üniversitesi ile Ege Üniversitesinin ev sahipliğinde “Bilimsel İş Birliği İçin Teknolojik Toplumsal Fayda ve Sürdürülebilir Hedefler” temasıyla gerçekleştirilen yükseköğretimle ilgili forumuna katılmak üzere Özbekistan’a geldiğini ifade eden YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, bu forumun iki kardeş ülke arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilmesine önemli katkı sağlayacağını vurguladı. Forumun ikinci kez düzenlendiğini söyleyen YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, “Bu forumla maksadımız; Türkiye’nin ve Özbekistan’ın üniversitelerinin idarecilerini bir araya getirmek ve her iki ülkenin üniversiteleri arasında ortak iş birliğini daha ileri taşımaktır” dedi.

Forumda rektörlerin üniversiteler arasındaki iş birliği imkânlarını müzakere ederek ciddi anlaşmalar imzaladıklarını kaydeden YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, “Bu iş birliğiyle temel hedefimiz; iki ülke arasında yükseköğretime dair var olan ilişkileri daha ileriye taşımak, her iki ülkede öğretim elemanı ve öğrenci hareketliliğini yeni bir seviyeye getirmek, üniversitelerimizin araştırma kapasitelerini bir araya getirerek ortak projeler üretmektir. Bu forum aslında iki ülkenin üniversiteleri arasında bilimsel ve teknolojik anlaşmaları ve iş birliğini daha da ileri taşıyor. Biz burada rektörler, öğretim elemanları ve idareciler olarak ciddi bir etkileşim meydana getiriyoruz” diye konuştu.

“UYGULAMA MUTABAKAR ZAPTI” 

Bundan sonraki forumun Türkiye’de düzenleneceğini ifade eden YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, imzaları atılan projelerin sonuçlarının Türkiye’deki forumda değerlendirileceğini belirterek, “İnanıyorum ki Türkiye ile Özbekistan arasında yürütmekte olduğumuz yükseköğretime dair iş birliklerimizi daha ileri noktaya bu anlaşmalar vesilesiyle taşımış olacağız. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı ile Özbekistan Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı arasında yükseköğretim alanındaki ikili iş birliğimizin geliştirilmesine dair ‘Uygulama Mutabakat Zaptı’ imzaladık. İmzaladığımız Mutabakat Zaptıyla birlikte, Türkiye ve Özbekistan arasında yükseköğretim alanındaki iş birliğimiz yeni alanlarla devam edecek. Yüksek lisans ve doktora programları öncelikli hedeflerimiz arasında yer alacak” dedi.

Ege Üniversitesi, Özbekistan ile bilim diplomasisi ağını güçlendiriyor!

Yorumlar kapalı.