Ege’nin ihracatı yüzde 1 arttı

Ege İhracatçı Birlikleri’nin Eylül ayı ihracatı yüzde 1 artışla 1 milyar 515 milyon dolar olarak kayıtlara geçti. Ege İhracatçı Birlikleri üyeleri 2023 yılının ilk 9 aylık döneminde 13 milyar 688 milyon dolarlık ihracata imza attı.

Ege’nin ihracatı yüzde 1 arttı
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Eylül ayında tarım ürünlerinde ihracatını yüzde 1’lik artışla 594 milyon dolara çıkaran EİB üyeleri, sanayi ürünleri ihracatında yüzde 4 artışla 835 milyon dolarlık, madencilik sektöründe ise; 85 milyon dolarlık ihracat performansı ortaya koydu. Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği 2023 yılı Eylül ayında ihracatını yüzde 72’lik artışla 51 milyon dolara çıkararak Eylül ayında EİB bünyesinde ihracat artış rekortmeni oldu.

Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği ihracatını yüzde 21 artırarak 232 milyon dolara yükseltirken, Ege İhracatçı Birlikleri bünyesindeki 12 ihracatçı birliği arasında liderliğini açık ara sürdürdü.

Su ürünleri sektörünün lokomotif olduğu Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği, Eylül ayında 128 milyon dolarlık ihracatı hanesine yazdırdı.

YÜZDE 30 KAPASİTE

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, “Bu dönemde ihracatçılarımız için en önemli konu, uygun miktar-vade-faizli yatırım kredisi olmayışı. Yatırım kredisi kaynağı beklentimiz var. Yatırım yapamadığımız takdirde rakiplerimizle bu yarışın içinde kalamayız. Ege Bölgesi tarım sektöründe ihracat lideri konumda. Kuru meyve, zeytin-zeytinyağı, tütün, yaş meyve sebze, meyve sebze mamulleri sektörlerindeki ihracatçılarımız bu dönemde 1 yıl boyunca işleyip ihraç edecekleri ürünlerin hammaddelerini aldıkları bir zaman diliminden geçiyorlar. Bu süreçte tarım ihracatçılarımıza özel uygun vadeli bir kredi programının hayata geçirilmesini istiyoruz. İşlerin durgun, kapasitelerin pek çok sektörde zayıf olduğu yüzde 30’lara düştüğü bu süreçte elektrik ve doğal gaza yapılan zamlar ihracatçılarımızın maliyet hesaplarını bozacak boyutta. Bu zamlar ihracattaki kayıpları artıracağı kesin. İhracatçılar olarak enerji fiyatlarındaki artışı ihraç fiyatlarımıza yansıtmamız mümkün değil. Maliyet artışları, alım gücündeki azalış, talepte yaşanan düşüş ve yüksek enflasyon bizi bu noktaya getirdi. Finansman maliyetlerimizde faizler yüzde 50 seviyelerine yükseldi. İşletmelerimiz ayakta kalmak için çok büyük uğraş veriyor. Devletimizden uygun vadeli finansman, işçilik, enerji, hammadde fiyatları konusunda acil destek bekliyoruz” dedi.

Haber Bülteni 

Ege’nin ihracatı yüzde 1 arttı

Yorumlar kapalı.