“Emekliye zam seçim yatırımı”

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, en düşük emekli maaşının 5 bin 500 liradan 7 bin 500 liraya yükseldiğini açıkladı. Emeklilerden ise tepkiler gecikmedi. Tüm Emekli-Sen eski MYK Üyesi İbrahim Yılmaz, yapılan artışı ‘seçim yatırımı’ olarak değerlendirirken Birleşik Emekliler Sendika Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi Ali Fuat Aktan, 11 milyon emeklinin asgari ücretin altında maaş aldığını vurgulayarak, “Onlara ‘Aman ne güzel yaptınız, elinizi ayağınızı öpelim. Oyumuz sana’ dememizi mi bekliyorlar?” dedi.

Ali Fuat Aktan

‘HESABINI SORACAĞIZ’

Tüm Emekli-Sen eski MYK Üyesi İbrahim Yılmaz, yapılan zammın seçime dönük ve emeklinin gönlünü kazanmak için yapılan bir hamle olduğunu söyleyerek, “Malulen emekliye, Bağ-Kur emeklisine, 7 bin 500 liranın üstünde alan emekliye verilmedi ki. Sanki cebinden veriyormuş gibi bir de müjde diyorlar. Böyle şey mi olur? Bu paranın emekliye yetmesi mümkün mü? İnsanlarla dalga geçiyorlar. Bu tamamıyla seçim yatırımı, kandırmacadır. Biz sandıkta bunun hesabını soracağız” diye konuştu.

İbrahim Yılmaz

‘ŞAHLANDIK’

‘İnsanca yaşayabilecek bir maaş hepimizin hakkı değil mi?’ sorusunu yönelten Yılmaz, “Ömrünün sonbaharını yaşayan biz milyonlarca emekli, iktidar tarafından müjdelenerek sadaka gibi elimize tutuşturulan asgari ücretin ve açlık sınırının altındaki emekli maaşı ile geçinemiyoruz. Maaş kiraya yetmiyor. Faturaları ödeyemiyoruz. Çarşıda, pazarda, markette ve mutfakta yangın var. İnsanca yaşamak istiyoruz. Geçinemiyoruz.  Milyonlarca emekli, bırakın yoksulluk sınırını açlık sınırının altında, tüketici kredileri ve kredi kartları ile banka kuyruklarında yaşama savaşı veriyor. 2018’de Emekli bayram ikramiyesi 1000 lira ile 35 kilo kıyma, 2023’de 1100 lira ile 3,5 kilo kıyma alabiliyoruz. Şahlandık, uçuyoruz” ifadelerini kullandı.

‘REZİLLİK’

Birleşik Emekliler Sendika Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi Ali Fuat Aktan ise fiyat pahalılığına dikkat çekerek, “Büyükşehir’de 4 bin liranın altında kiralık ev yok. Salatalık 40 lira, limon 20 lira, bir çorba içiyorsunuz 40 lira. Emekliye yaşam hakkı bırakılmadı. Yaklaşık 11 milyon emekli, asgari ücretin altında maaş alacak. Böyle bir rezillik dünyanın hiçbir yerinde görülmedi.  Emekli vekilin maaşı 40 bin, Saray’da oturuyorsun maaşın 100 bin ama SSK emeklisine 5 bin 500 yaptın. Sonra 7 bin 500’e yükselttin, ‘Aman ne güzel yaptınız, elinizi ayağınızı öpelim. Oyumuz sana’ dememizi mi bekliyorlar?” açıklamasını yaptı.

 

Haber: SILA ARABACIOĞLU

“Emekliye zam seçim yatırımı”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir