Enflasyon tarımsal girdileri de vurdu… Yüzde 41,43 oldu!

Yüksek enflasyon ve döviz kurundaki dalgalanmalarla beraber üretim maliyetleri artmaya devam ediyor. TÜİK'in açıkladığı Aralık ayı Tarımsal girdi fiyat endeksi verilerine göre, Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi'nde bir önceki yılın aynı ayına göre bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 41,43 ve on iki aylık ortalamalara göre %43,69 artış gerçekleşti.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’deki yüksek enflasyonla beraber artan fiyatlar üreticinin belini bükmeye devam ediyor. Artan enflasyon, mazot, gübre gibi kalemlerdeki yüksek artış, tarımsal üretim maliyetinde artışa neden olmaya devam ediyor.

TÜİK’in açıkladığı verilere göre, Tarım-GFE’de 2023 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre %2,62, bir önceki yılın Aralık ayına göre %41,43, bir önceki yılın aynı ayına göre %41,43 ve on iki aylık ortalamalara göre %43,69 artış gerçekleşti.

Ana gruplarda bir önceki aya göre, tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksinde %2,82, tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksinde %1,47 artış gerçekleşti.

Bir önceki yılın aynı ayına göre göre tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksinde %37,64, tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksinde %68,87 artış gerçekleşti.

Bir önceki yılın aynı ayına göre göre tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksinde yüzde 37,64, tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksinde yüzde 68,87 artış gerçekleşti.

EN YÜKSEK ARTIŞ VETERİNER HARCAMALARINDA

Bir önceki yılın aynı ayına göre artışın düşük olduğu alt gruplar yüzde 9,69 ile gübre ve toprak geliştiriciler ve yüzde 24,75 ile tarımsal ilaçlar oldu. Yıllık artışın yüksek olduğu alt gruplar ise sırasıyla, yüzde 151,60 ile veteriner harcamaları ve yüzde 89,31 ile diğer mal ve hizmetler oldu.

Bir önceki aya göre azalış gösteren alt gruplar sırasıyla, yüzde 2,26 ile enerji ve yağlar ve yüzde 0,74 ile gübre ve toprak geliştiriciler oldu. Buna karşılık, aylık artışın yüksek olduğu alt gruplar ise sırasıyla, yüzde 6,37 ile diğer mal ve hizmetler ve yüzde 5,21 ile hayvan yemi oldu.

Haber Merkezi

Enflasyon tarımsal girdileri de vurdu… Yüzde 41,43 oldu!

Yorumlar kapalı.