Erdoğan’a suç duyurusunda bulunan vatandaşa dava!

Savcı, vatandaşın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında verdiği suç duyurusu dilekçesini hakaret saydı. Bir gün gözaltında kalan kişi, adli kontrol altında yargılanacak.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mersin’de Oktay Avcu isimli bir yurttaş, AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında miting meydanlarında izlettiği montaj videolarıyla ilgili suç duyurusunda bulundu. Savcılık dilekçedeki bazı ifadeler nedeniyle yurttaşı gözaltına aldırdı. Geceyi gözaltında geçiren Oktay Avcu, sabah saatlerinde savcılığa çıkarıldı. Savcılık tutuklama istemiyle mahkemeye sevk etti. Mahkeme, vatandaşın adli kontrol ve konutunu terk etmemek şartıyla serbest bırakılmasına ve tutuksuz yargılanmasına karar verdi. Avcu’ya elektronik kelepçe takılacak ve dava süreci bitene kadar evinden ayrılamayacak.

Mersin’de esnaflık yapan, şair kimliğiyle ve tek kişilik protesto eylemleriyle de tanınan Oktay Avcu, daha önce AK Parti iktidarının ekonomi politikalarını protesto etmiş, gözaltına alınmış ve hakkında Cumhurbaşkanına hakaretten dava açılmıştı.

Oktay Avcu son olarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın miting meydanlarında yurttaşlara izlettiği, geçtiğimiz günlerde montaj olduğunu itiraf ettiği videolarla ilgili suç duyurunda bulunmak için Mersin Adliyesi’ne gitti.

Avcu, suç duyurusu dilekçesini savcılığa verdikten sonra, dilekçedeki bazı ifadelerde cumhurbaşkanına hakaret suçunu işlediği gerekçesiyle savcılık koridorunda polislerce gözaltına alındı.

Geceyi Mersin Emniyet Müdürlüğünde gözaltında geçiren Oktay Avcu, sabah saatlerinde savcılığa sevk edildi.

Dilekçedeki ifadeleri sorulan Avcu, dilekçede hitap ettiği muhatabın Cumhurbaşkanı değil, AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğunu vurguladı.

Montaj görüntülerle, banka kredileriyle ilgili dilekçesinde hayali ya da gerçek dışı bir beyan olmadığını ifade eden Avcu, suç duyurusunda bulunmanın suç olduğunu bilmediğini, gözaltına alınarak mağdur edildiğini vurguladı.

“HAKARET SUÇLAMASINI KABUL ETMİYORUM”

Avcu, “Bir yurttaş olarak suç duyurusunda bulunmak üzere savcılığa gittim. Ancak yine ben suçlu ve mağdur olarak yargılanmaktayım. Yargımızdan adil ve mağdurdan yana olmalarını bekliyorum. Hakaret suçlamasını kabul etmiyorum” diye konuştu.

Savcılık, Oktay Avcu’yu tutuklama istemiyle mahkemeye sevk etti. 4. Sulh Ceza Hakimliğinde de savcılıktaki beyanını tekrar eden Oktay Avcu, cumhurbaşkanına hakaret etmediğini vurguladı.

Avcu’nun avukatı Sevim Küçük de müvekkilinin anayasadan kaynaklanan dilekçe verme hakkını kullandığına dikkat çekti.

4. Sulh Ceza Mahkemesi, suçun mahiyeti, delillerin toplanmış olması unsurlarını göze alarak Oktay Avcu’yu adli kontrol ve konutunu terk etmemek şartıyla serbest bıraktı.

Adliye çıkışında bir açıklama yapan Avcu, “Cumhuriyet Başsavcılığına verdiğim dilekçede cumhurbaşkanı yazmadım, özellikle AKP Genel Başkanı yazdım ama ısrarla konuyu cumhurbaşkanına hakaret kapsamına aldılar. İfade özgürlüğü kapsamında bir dilekçe verdim ama bağlamından kopardılar. Ev hapsi vererek serbest bıraktılar” ifadelerini kullandı.

HABER MERKEZİ

Erdoğan’a suç duyurusunda bulunan vatandaşa dava!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir