Erkan Baş ilk adımı attı

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, Hatay Milletvekili Can Atalay'ın tahliye edilmemesi nedeniyle Ankara yürüyüşünde ilk adımı attı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, Hatay Milletvekili Can Atalay’ın tahliye edilmemesi nedeniyle başlattığı ‘Özgürlük Yürüyüşü’ için ilk adımı attı. Baş, başlattığı yürüyüşü başta Can Atalay olmak üzere tüm Gezi davası tutuklularına, kadınlara, gençlere, emekçilere ithaf etti.

Yargıtay’ın Gezi Davası’ndaki cezaları onamasını değerlendiren Baş, AK Parti’nin yargıyı bir sopa olarak kullandığını ve topluma mesaj verdiğini belirtti. “Gezi Direnişi dünyanın en barışçıl, en insanı ve en haklı itirazlarından bir tanesi” diyen Baş, “Bu ülkede milyonlarca insanın parçası olmaktan onur duyduğu bir isyanı, direnişi suçlu ilan etmeye kalkmak, milyonlarca yurttaşımıza hakaret etmektir” dedi.

 

Kararı verenlerin ülke tarihine “kara leke” olarak geçeceğini kaydeden Baş, “Gezi bir itiraz hareketidir. Gezi, Türkiye’nin yüz akı olan, dünyaya örnek olmuş köklü bir direnişin adıdır. Gezi bütün Türkiye’dir. Tam da bu nedenle mafya babalarıyla, uyuşturucu baronlarıyla, yerli-yabancı patronlarla sarmaş dolaş olup bu ülkede iktidarda olanların bize ne dedikleriyle zerre kadar ilgilenmeyeceğiz. Onların hakaretleri bizim için onur nişanesi sayılır” ifadelerini kullandı.

 

‘HATAY VEKİLİNE SAHİP ÇIKIYOR’

Yürüyüş, depremde en çok yıkımın yaşandığı ve Gezi eylemlerinin sembol mahallelerinden Armutlu’dan geçerek Harbiye yol güzergahında devam etti. Harbiye’nin ardından Gümüşgöze’ye geçen yürüyüşçüler, burada kısa bir süre dinlendi. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı yürüyüş kortejinin en önünde bir süre sivil polisler de yürüdü. “Hatay vekiline sahip çıkıyor” sloganları atan kitleye, Gümüşgöze’de halk alkışlarla karşılık verdi.

 

EMEK VE ÖZGÜRLÜK İTTİFAKI’NDAN DESTEK

TİP Genel Başkanı Erkan Baş’a destek vermek üzere Emek ve Özgürlük İttifakı’nde yer alan siyasi partilerin temsilcileri alanda bulundu.

Yeşil Sol Parti Milletvekilleri Tülay Hatimoğulları ve Ali Bozan, Yeşil Sol Parti Hatay İl Örgütü EHP Genel Başkanı Hakan Öztürk ve EHP heyeti, Toplumsal Özgürlük Partisi Hatay İl Örgütü, EMEP Genel Başkan Yardımcıları İskender Bayhan ve Sedat Başkavak, EMEP Hatay ve Adana İl Örgütleri, CHP Milletvekilleri Mehmet Güzelmansur ve Okan Konuralp ve CHP Hatay İl Örgütü, SYKP Eş Başkanı Canan Yüce ve SYKP İl Örgütü ve Devrimci İşçi Partisi’nden Şiyar Rışvanoğlu da yürüyüşe katıldı.

Erkan Baş ilk adımı attı

Yorumlar kapalı.