‘EÜ Etnografya Müzesi tarihe saygıyı gösteriyor’

Ege Üniversitesi Etnografya Müzesi'nde, Müze Söyleşileri etkinlikleri kapsamında “Etnografya Müzesi Koleksiyonu Oluşumu ve Kurulumu” söyleşisi düzenlendi.

'EÜ Etnografya Müzesi tarihe saygıyı gösteriyor'
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ege Üniversitesi Etnografya Müzesi’nde, Müze Söyleşileri etkinlikleri kapsamında “Etnografya Müzesi Koleksiyonu Oluşumu ve Kurulumu” söyleşisi düzenlendi. Etnografya Müzesi Kurucu Müdürü Dr. Cengiz Aydın, müzenin kuruluş süreci hakkında bilgi verdi.

Kurucu Müdürü Dr. Aydın, “Bu projeyi sunmadan önce düşündüğümüz ilk isim ‘Festen Şapkaya’idi daha sonra Anadolu ve Balkanlarda halk çalgıları, geleneksel giyim kuşam ve halk müziği, müze ve arşivi oluşturulması olarak değiştirip çalışmalara 2004 yılında başladık. Araştırma ve eser toplama süreci tamamlandığında müze binasının yapımına başlandı. Müzedeki eserleri Osmanlının sınırları içerisinde yer alan Balkanlardan topladık. Devlet Planlama Teşkilatı tarafından büyük bir bütçe ayrılarak gerçekleştirilmiş olan projemize müze statüsünü kazanma aşamasında Kültür Bakanlığı da destek oldu. Başta Abdurrahim hocamız ve onun araştırma deneyimlerinin büyük katkılarıyla önemli çalışmalar gerçekleştirdik. Bu bina, müze olmadan önce bir metre tabanı olan ve üst katı olmayan yıkık bir binaydı. Biz bugünkü haline getirmek için çok uğraştık. Aynı zamanda burası tarihe saygı ödülü almış bir bina” diye konuştu.

‘İNANILMAZ BİR ARŞİV’

Müzenin kuruluş yıllarını anlatan emekli Öğr. Gör. Abdurrahim Karademir ise “Etnografya müzeleri tüm dünyada çok önemli bir yere sahip. Burası hem geleneksel çalgılar hem de geleneksel giysiler açısından çok zengin bir yer. Ama bu müzeyi Türkiye’deki diğer etnografya müzelerinin önüne geçiren özelliği konu ile ilgili arşivini de araştırmacıların kullanımına sunabiliyor olması. Bu projenin başlıkları; halk çalgıları, halk oyunları, geleneksel giyim kuşam, halk müziği müze ve arşivinin oluşturulması şeklinde belirlendi. Yaklaşık 4 yıl süren proje boyunca bütün saha araştırmalarında sözü edilen başlıklarda yapılan görüşmelerin hepsi kamera kaydı ile belgelendi. Bu anlamda inanılmaz bir arşivimiz var. Müzede sergilenen eserler, yöre çalışmalarımız esnasında gerek bağış yoluyla gerekse antikacılardan toplandı” dedi.

Haber Bülteni 

‘EÜ Etnografya Müzesi tarihe saygıyı gösteriyor’

Yorumlar kapalı.