Eylül ayında 32 kadın öldürüldü…

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Eylül ayı raporunu yayımladı. Söz konusu rapora göre Eylül ayında 32 kadın öldürdü, 18'i ise şüpheli ölüm olarak kaydedildi. 

Eylül ayında 32 kadın öldürüldü...
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Eylül ayı raporunu yayımladı. Söz konusu rapora göre Eylül ayında 32 kadın öldürdü, 18’i ise şüpheli ölüm olarak kaydedildi.

Ölen 32 kadından 12’si, kendi hayatlarına dair kararlar almaya çalıştıkları bahanesiyle öldürülmüştür. Bunlar arasında boşanmak istemek, barışmayı reddetmek, evlenmeyi reddetmek, ilişkiyi reddetmek gibi nedenlerle öldürülen kadınlar bulunuyor. Bir kadın ise ekonomik nedenlerle, 3 kadın ise asıl hedef olan diğer kadınların yanında olmaları bahanesiyle öldürüldü. 16 kadının ise ölüm nedeni tespit edilemedi.

Öldürülen kadınların isimleri ise şu şekilde:

eylul ayinda 32 kadin olduruldu ekran goruntusu 2023 10 04 180356

Şüpheli bir şekilde öldürülen kadınların isimleri de şu şekilde: 

eylul ayinda 32 kadin olduruldu supheli

İZMİR’DE İKİ KADIN ÖLDÜRÜLDÜ

İzmir’de 35 yaşındaki Ezgi Gülizar, eskiden evli olduğu E.S. tarafından bulundukları ilçe sağlık müdürlüğünün bahçesinde ateşli silahla vurularak öldürüldü. 78 yaşındaki Zeliha Ö. ise evli olduğu 92 yaşındaki İsmail Ö. tarafından faile küfrettiği bahanesiyle pompalı tüfekle vurularak katledildi.

Eylül ayında öldürülen 32 kadından 14’ü evli oldukları erkekler tarafından öldürülmüş, 6 kadın birlikte oldukları erkekler tarafından, 2 kadın eskiden evli oldukları erkekler tarafından, 1 kadın tanıdığı biri tarafından, 2 kadın ise eskiden birlikte oldukları erkekler tarafından, 3 kadın akrabaları olan bir erkek tarafından, 1 kadın kardeşi tarafından, 2 kadın ise oğulları tarafından öldürüldü. 1 kadını öldüren kişi ile yakınlığı tespit edilemedi. Bu ay içinde öldürülen kadınların yüzde 43’ü, evli oldukları erkekler tarafından öldürüldü.

EN SIK EVLERİNDE ÖLDÜRÜLDÜLER

Öldürülen kadınların yüzde 59 ile en sık evlerinde öldürüldükleri kaydedildi. Kadınların 19’u evlerinde, 12’si sokakta ve 1’i kamusal alanda öldürüldü.

Ayrıca, bu ay içinde öldürülen kadınların 19’u ateşli silahlarla, 13’ü kesici aletlerle öldürüldü. Ölen kadınların yüzde 59’u ateşli silahlarla hayatını kaybetti.

Haber Merkezi

Eylül ayında 32 kadın öldürüldü…

Yorumlar kapalı.