Faturalarını ödemeyen abonelere uyarı!

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde tarımsal sulama kaynaklı tahsilat sorunuyla mücadele eden bir enerji şirketi, Mardin ilinde 8,5 milyar lira tutarında ödemenin yapılması gerektiğini belirterek abonelerini uyardı.

Faturalarını ödemeyen abonelere uyarı!
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde faaliyet gösteren DEPSAŞ Enerji, kaliteli, kesintisiz ve kayıpsız elektrik hizmeti sunma vizyonuyla, tahsilat sorunuyla mücadele ediyor. Özellikle Mardin ilinde elektrik borçlarını ödemeyen abonelerini uyararak, ödeme yapmaları için tekrar bir çağrıda bulundu.

2023 yılında Mardin’de toplam yaklaşık 3.5 milyar kWh enerji tüketildi. Bu büyük miktarın önemli bir kısmı tarımsal sulama alanlarında kullanıldı, ancak bu abonelerden sadece 200 milyon kWh’lik enerji bedeli tahsil edilebildi. Toplamda 7 bin 500’den fazla abonenin birikmiş olan elektrik borcu, 8.5 milyar TL’yi aşmış durumda. Bu miktarın 7.4 milyar TL’lik kısmı, tarımsal sulama abonelerinin borçlarını oluşturuyor. Bu rakamlara göre, her bir tarımsal sulama abonesine düşen borç yaklaşık 1.3 milyon lira seviyesinde.

Mardin’de 2023 yılındaki toplam elektrik tüketiminin neredeyse yarısını tek başına Kızıltepe ilçesi tüketirken, DEPSAŞ Enerji yetkilileri, bu artan alacak yükü nedeniyle enerji tedarikinin aksayabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Şirket tarafından yapılan açıklamada, Mardin’deki toplam 8.5 milyar TL’yi aşan alacağın yüzde 90’ından fazlasının, ilde kayıtlı 7 bin 500’den fazla tarımsal sulama abonesinden kaynaklandığı vurgulandı. DEPSAŞ Enerji yetkilileri, devletten peşin olarak alınan elektriğin hanelere ve tarımsal sulama alanlarına sürdürülebilir bir şekilde ulaştırılabilmesi için borçların zamanında ödenmesini talep etti. Ayrıca, tarımsal sulama abonelerinin ödemediği faturaların enerji tedarikinde aksamalara yol açabileceği konusunda da uyarıda bulundular.

Açıklamada, abonelere çok farklı yöntemlerle bugüne kadar iyi niyetli imkânlar sunulduğu belirtilerek, “Devletimiz de, şirketimiz de tarımsal sulama abonelerine uygun yapılandırma ile geri ödeme, vadesi oldukça uzun olan kredi imkanları sundu. Sunulan imkânlar ne yazık ki dikkate alınmadı ve beklenen ödemeler yapılmadı. Tüm kampanyalara ve kolaylık paketlerine rağmen borcunu ödemeyen abonelerimize karşı yasal çerçevede haklarımızı arayacağımızı bir kez daha hatırlatmak istiyoruz” ifadelerine yer verildi.

İHA

Faturalarını ödemeyen abonelere uyarı!

Yorumlar kapalı.