Filistin Dışişleri Bakanlığı: Devam eden terörizmi ve işgali defalarca uyardık

Filistin Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı, yaptığı açıklamada ‘defalarca uyardık’ diyerek saldırının sebeplerini sıraladı. Mültecilerin de geri dönüşünü isteyen bakanlık, “Barış, Filistin halkımız için adaleti, özgürlüğü ve bağımsızlığı, mültecilerin geri dönüşünü ve kararların uygulanmasını gerektirir” dedi.

Filistin Dışişleri Bakanlığı: Devam eden terörizmi ve işgali defalarca uyardık
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Filistin’in İsrail’e karşı başlattığı sürpriz saldırı sonrasında sirenler çaldı, sokakta birçok insan hayatını kaybetti. Filistin Dışişleri Bakanlığı ve Gurbetçiler Bakanlığı ise, gerçekleşen olay karşısında bir metin yayımlayarak şunları aktardı:

“Siyasi ufku tıkamanın ve Filistin halkına meşru kendi kaderini tayin etme hakkı ve devleti konusunda yetki vermemenin sonuçları konusunda defalarca uyardık, ayrıca günlük provokasyon ve saldırıların sonuçları yerleşimcilerin devam eden terörizmi ve işgal konusunda da uyardık.”

‘Filistin halkına yönelik suç ve ırkçı uygulamalar’

“Mescid-i Aksa’ya, Hıristiyan ve İslam kutsal mekanlarına yönelik saldırılara, bölgemizde güvenliği, istikrara ve huzura kavuşturan budur. Doğu Kudüs’le Filistin Devleti’nin topraklarındaki İsrail işgaline son vermektir. Başkentinin 1967 çizgisinde olması ve halkın bağımsızlık ve egemenlik hakkının tanınması. İsrail’in imzalanan anlaşmaları reddetmesi ve uluslararası meşruiyet kararlarına uymaması, barış sürecinin bozulmasına ve 75 yıllık acı ve yerinden edilmenin ardından Filistin sorununa çözüm bulunamamasına yol açtı. İsrail işgal güçlerinin Filistin halkına yönelik suç ve ırkçı uygulamalarına, adaletsizlik ve zulmün devamına karşı uluslararası toplumun sessiz kalması, Filistin halkının maruz kaldığı patlayıcı durumun, barış ve güvenliğin sağlanamamasının nedenidir. Barış, Filistin halkımız için adaleti, özgürlüğü ve bağımsızlığı, mültecilerin geri dönüşünü ve kararların uygulanmasını gerektirir. Uluslararası meşruiyet tamdır.”

Haber Merkezi

Filistin Dışişleri Bakanlığı: Devam eden terörizmi ve işgali defalarca uyardık

Yorumlar kapalı.