Gaziemir Belediyesi’nin 4,5 yıllık karnesinde ‘tasarruf’ ön planda

Gaziemir Belediyesi Başkanı Halil Arda yönetiminde Gaziemir Belediyesi’ndeki başkanlık dönemindeki faaliyetlerinin aktardı, tasarrufa dikkat çekere “Giysi atıklarının toplanması ihalesini ve yıllık 700 bin lira para kazandırdım” dedi.

Halil Arda
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Turgay Kılıç/YENİ İZMİR-Gaziemir Belediyesi’nin “Hizmetle Parlayan Gaziemir” konulu basın toplantısı Gaziemir’de özel bir otelde basın mensuplarını katılımıyla yapıldı.

Belediye Başkanı Halil Arda, belediyenin 4,5 yıllık faaliyetlerini anlattı. Başkan Arda, 50 basın mensubunun katıldığı toplantıda atık ve geri dönüşüm tesislerinin belediyeye para kazandırdığını aktardı.

Sözlerine 31 Mart 2019 seçimlerini rekor oyla kazandığını ifade ederek başlayan Arda, “Fiziki ve sosyal kültürel çalışma alanlarında önemli adımlar attık” dedi.

Başkan Halil Arda, şöyle konuştu:

Yaşanan ekonomik zorluklara karşı önemli çalışmalara imza attık. Örnek projelere zemin hazırladık. İlk işimiz sürdürebilir bir mali tablo oldu. İlk dönem önümüze gelen fatura inanılmazdı. Çöp taşeronu ile anlaşmamızı bitirip 19 tane yeni temizlik aracı satın alarak işimize başladık. Geçen 4,5 yılda sadece temizlik taşeronunda, tek kalemde 30 milyon lira tasarruf ettik. Bu sürede 19 tane çöp kamyonu dışında 40 yeni araç aldık. Bu Gaziemir’deki araçların 3’te 1’İ demektir. Hiçbirini krediyle almadık, öz kaynaklarımızla aldık. Kendi filosuyla yetebilen bir belediye inşa ettik. Bu süreçte Covid-19 salgınının ekonomiye etkilerini de biliyoruz. Kontrollü bütçeyle de Gaziemir Belediyesi bir tane mal satmadı. Özellikle AKP’li belediyelerinde inanılmaz derecede mal sattı.”

Kadın istihdamı

Göreve geldiğinde belediyeye ait birçok alanın düşük bedelle kiraya verildiğini buralardan elde edilen geliri artırma çalışmaları yaptığını kaydeden Arda, “Mali müşavirlik mesleğim gereği belediyemize kazandırmadığımız tüm hesapları günü gününe kendim hesapladım. Porta kafemize iki yıl içerisinde 1 milyondan fazla kişi gelmiş. Buraları kimsenin hesap sormayacağı sosyal hizmet alanları. Bugün kefe istihdam sağlanan 45 kadınla faaliyet gösteriyor” dedi.

Belediye bünyesinde daha önce sosyal hizmet uzmanı bulunmadığını, bu alanda uzman 8 personel istihdam ettiklerini, ayrıca psikolog ve çocuk gelişimi uzmanı da kadrolarına aldıklarını anlatan Başkan Arda, sosyal hizmetler konusunda şu bilgileri paylaştı:

Sosyal hizmet uzmanlarımız 3 binden fazla, psikologlarımız ise 2 binden fazla vatandaşımızla görüştü, sorunlarını ele aldı. 3 bin 150 kadına destek sağlandı, toplam 26 bin vatandaşımızın sorununa el atıldı.

1047 aileye destek

3 yıldır bin 47 aileye sosyal yardım sağlıyoruz. Sosyal hizmet uzmanları aileleri tespit ediyor ve bunları hiçbir şekilde tanımıyorum. Kimsenin evine de koli götürmüyoruz ve onları rencide etmiyoruz. Sarnıç’ta hayata geçirdiğimiz projede psikolog, sosyal hizmetler ve çocuk gelişim uzmanlarıyla engelliye, kadın, çocuk ve yaşlıya hizmet veriyoruz.

Sağlık hizmetimizde müdürlüğümüz polikliniğinde 56 bin 493 hastaya hizmet verildi. Laboratuvarımızda 5 bin 669 hastaya tahlil yapıldı. Engelli aracımız 7 bin 537, hasta nakil aracımız 7 bin 647 vakaya çıktı. Evde bakım bünyesinde kayıtlı olan 3 in 414 hastaya 28 bin 317 kez kontrole ve tedaviye gidildi. Evde bakım bünyesinde 391 hastaya psikoloğumuz evde psikolojik destek verdi.

İlk işlerimizden biri de yaklaşık 7 milyon lirayla 35 yıllık Atatürk Kültür Merkezi’ni yenilemek oldu. 4 katlı binada asansör yoktu, eksikleri giderdik. 4,5 yılda açtığımız 40 spor branşında 459 kültür sanat etkinliğiyle rekora imza attık.

Asfalt çalışması ile bozulan yolları asfaltlaması yapıyoruz. Eski Rum yapısını kamulaştırdık, restorasyon çalışmaları için fona 20 milyon liradan fazla para geldi. Fon başkanı vali beyden burasının restore edilerek edebiyat evine dönüştürme projemizi hayata geçirmesini istiyoruz.

Hayvan dostu bir adım

Çevre dostu Gaziemir sözünü vermiştik. Ama ilçemiz İzmir’in Çernobil’i olarak anılıyor. Eylelerle buraya dikkat çektik ama henüz bir adım atılmış değil. Sarnıç’ta 10 bin metrekarelik Cumhuriyet meydanımız var. 6 bin metrekarelik bir alanı Tunç Soyer’le birlikte açmıştık. Gençlerimizden sosyal medyadan gelen talepleri üzerine kaykay parkları açtık. Can dostlarımızın yanınızdayız ve onların da yuvası Gaziemir’dir. Bu kapsamda veteriner hizmetiyle 3 veterinere hizmet istihdamı sağladık. 20 bin 841 hayvanı tedavi ettik. Köpek parkımız da buna yönelik projemizde yoktu ama vatandaşlarımız ile görüşerek köpekler için 1600 metrekarelik bir köpek parkı yaptık. Artık Gaziemir dışından gelenler de bu parka ilgi duyuruyor. Gaziemir’de açtığımız tandır fırınına farklı ilçeden dahi ilgi var.

Karşılıksız burs imkanı

Yurt Dışı Akademik Burs Ofisi sayesinde gençlere eğitim ve karşılıksız burs imkanı sağladıklarını  aktaran Başkan Arda, her gencin en az bir yabancı dil bilmesini hayalini taşıdığını belirterek “3 bin metrekarelik alanda Gaziemir belediyesi gençlik merkezi şubat veya mart ayında açmayı düşünüyoruz. Gençlik meclisinden 150 kişiden görev alacak. Onların fikirlerini taleplerini dinliyoruz ve revizeler yapıyoruz. Seçimden önce bu meclisi açmayı düşünüyoruz. Bu da 50 milyon liralık bir yatırımdır. Dar gelirli olup da başarı sağlayan öğrencilerimiz destek eğitimi veriyoruz. Bunu da fırsat eşitliğini sağlamaya çalışıyoruz” bilgisini verdi.

İşçiler arasında sendikalaşma virajı

Arda konuşmasını şöyle sürdürdü:

İzmir’deki belediye başkanları içerisinde en eski siyasi diyebilirim. Buradaki hepsi benden küçük ve benden büyük olanlara baktığımızda da benim SODEP’li (Sosyal Demokrat Partisi) SYP’de siyaset yaptığımda onlar devlet memuruydu. CHP’ye asla zarar gelmesini istemem. Bir belediye başkanını en iyi başka bir belediye başkanı anlar. Benim kimlerle nelerle karşılaştığımı sadece ben biliyorum. Akıllı bir yönetim ve radikal kararlarla eliniz güçlü olur. Zaman zaman sıkıntılar olsa da büyütülecek şeyler değildi. 584 kişinin 550 kişisi bir günde Türk İş Sendikası’ndan DİSK’e geçti. 550 işçi başka bir sendikaya geçmesi, bulunduğu sendikadan memnun olmadığını gösterir. Gaziemir Belediyesi işçilerinin yüzde 99’u DİSK’e geçti ve yanlış lanse edildi.”

‘Yıllık 700 bin lira para kazandırdım’

“İlçeye ilk geri dönüşüm tesislerini kazandırdık. Ben geldiğimde bu izni vereceksem bu atıkları bir firma niye topluyor diye düşünerek ilk defa ambalaj atıklarıyla ilgili ihale yapıp belediyeye para kazandırdım. Bundan rahatsız olan kişiler oldu. Giysi atıklarının toplanması ihalesini ve yıllık 700 bin lira para kazandırdım. Ben hiç olmayan yeni kaynakların yaratılmasını sağladım. Bugün geldiğimiz noktaya mal satmak istemeyen firmalar da bizden de hizmet alın diyerek bize geldiler. Bizim elimiz güçlü artık ve pazarlık yapıyoruz. Sözümüz neyse onu da yapıyoruz.”

CHP değişimine birleştirici yorum

CHP’de bir değişim oldu. Seçim öncesi de Kılıçdaroğlu’nu da çok seviyorum ve birlikte çalıştık. Bir sağda ittifak yaptı ve kucaklaşma mesajın da verdik. Oylarımızın artışı da oldu ama kazanmadık. Birlikte arış oldu. Başarılı olsaydı Cumhurbaşkanı olacaktı başarılı olmasaydı de genel başkanının değişeceğini de biliyorduk. Özgür başkamızın (Özgür Özel) geldiğine de sevindim. Ben işin orasında değilim. Halkta bir umutsuzluk vardı kimsede sandığa gitme enerjisi yoktu. Özellikle Gaziemir’deki gençler de bunu görüyor. Anketler yapıyoruz en büyük anket benim çünkü çok sokaklarda kalıyorum ve anketlere de dikkat çekeyim. 16 ilçemiz var ve hepsinin nüfusu farklıdır. Denekleri kadın-erkek eşitliğine dikkat çekerseniz ve yaş, meslek, mahalle olarak doğru denekler seçerseniz doğru sonuçlar alırsınız. Oy oranımızda da eksilme olacağını düşünmüyorum. İyi parti bu seçimde ayrı olmakla girmeyi söyledi be süreçte görüşmelerin de devam ettiğini biliyorum. Değişmese de CHP yine alacaktır.”

‘Halka hesap veriyoruz’

Seçimlerin yaklaşmasıyla sokaktaki anketlerin ve vatandaşın kendisine yönelik görüşmelerinde yeniden seçilebileceğini garanti görerek “Halkın karşısında çıkıp halkta hesap veriyoruz ve 3 yılda bunu yaptım. Özgür Özel’in de Manisalı olmasıyla yakından tanınmışlığımız vardır” dedi.

Belediye çalışanlarında artış yok

Başkan Arda, “Son EYT ile 95 kişi emekli oldu ve sayımızı artırmıyoruz.  Bu defa aksi yol izlersek 5 yıl önceki toplam sayımızdan çok daha düşük durumdayız” dedi.

 

Gaziemir Belediyesi’nin 4,5 yıllık karnesinde ‘tasarruf’ ön planda

Yorumlar kapalı.