Güneş’e en yakın gezegen hangisidir? İşte cevabı…

Güneş Sisteminde yer alan tüm gezegenler, birbirinden farklı özelliklere sahiptir. Bazıları hakkında oldukça fazla bilgiye sahipken, bazıları hakkında çok kısıtlı bilgiye sahibiz. Bugün ise "Güneş'e en yakın gezegen hangisi?" sorusunun cevabını öğreneceğiz.

Güneş'e en yakın gezegen hangisidir? İşte cevabı...
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Evren, yüzyıllardır insanların sayısız araştırma yapmasına neden olmuştur. Mezopotamya uygarlıkları, Yunanlılar, Mayalar, İnkalar ve Aztekler, özellikle Güneş Sistemi ile ilgili çok önemli çalışmalara imza atmıştır. Günümüzde, Güneş Sisteminde birbirinden farklı boyutlara  ve konumlara sahip sekiz gezegen olduğu kabul edilmektedir. 

Güneş’e en yakın dört gezegen olan Merkür, Venüs, Dünya ve Mars, kayalık bir yüzeye sahip oldukları için genellikle ‘karasal gezegenler’ olarak adlandırılır. Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün gibi gezegenler ise karasal gezegenlere göre çok daha büyük boyutlara sahip olmalarından dolayı ‘Jovian gezegenler’ olarak adlandırılır.

GÜNEŞ’E EN YAKIN GEZEGEN

Merkür, Güneş’e ortalama uzaklıklar bakımından en yakın gezegendir. Güneş’ten yaklaşık 58 milyon km (0,39 AU) uzaklıkta olan gezegen, buna rağmen Güneş Sistemindeki en sıcak gezegen değildir. Bu unvanı Venüs elinde tutmaktadır. Sekiz gezegenden en küçüğü olan Merkür, 2.440 km yarıçapa sahiptir. Ay’dan biraz daha büyük ve Jüpiter’in uydularından biri olan Ganymede’den daha küçüktür.

Atmosferi çoğunlukla oksijen, sodyum, hidrojen, helyum ve potasyumdan oluşmaktadır. Gezegenin ilk kez ne zaman keşfedildiği tam olarak bilinmemekle birlikte, ilk kez 17. yüzyılda gökbilimciler Galileo Galilei ve Thomas Harriot tarafından teleskoplar ile gözlemlenmiştir.

MERKÜR GEZEGENİNİN ÖZELLİKLERİ

  • Güneş’e en yakın gezegendir
  • Güneş Sistemindeki en küçük gezegendir
  • Demir çekirdeğin soğuması nedeniyle her geçen gün küçülüyor
  • Güneş Sistemindeki en fazla kratere sahip gezegendir
  • Güneş’in yörüngesinde diğer tüm gezegenlerden daha hızlı döner
  • Merkür, adını Roma ticaret tanrısından almıştır
  • Merkür’de bir gün Dünya’da 59 güne eşittir
  • Hiçbir uydusu yoktur
  • Gece ve gündüz arasında muazzam sıcaklık farkları vardır

 

Haber Merkezi

Güneş’e en yakın gezegen hangisidir? İşte cevabı…

Yorumlar kapalı.