Günlük kiralık evlere 1 milyon lira ceza

Günlük kiralık evlere yeni düzenleme getirildi. Kurallara uymayanlara 1 milyon liraya yakın ceza geleceği belirtiliyor.

İzmir'de mutlaka gezilmesi gereken 10 yer!
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu ay içerisinde Meclis’e sunulması planlanan yasayla birlikte günlük kiralık evleri kiralayanlar da kiraya verenler de sorumlu olacak.

Sabah Gazetesi’nde yer alan habere göre; evlerini günlük kiralamak isteyenler Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan “Turizm konutu” ruhsatı alacak ve bu ruhsatı dışarıdan görünecek şekilde konutun kapısına asacak. Bu ruhsata sahip olmayanlar evini günlük kiraya veremeyecek.

Evini günlük kiraya vermek isteyenlerin ruhsat alabilmesi için bazı şartları yerine getirmesi gerekecek.

Düzenlemenin hayata geçmesi durumunda, günlük kiralık evlerde yangın merdiveni, yangın raporu belgesi, atık kontrol belgesi zorunlu tutulacak.

Günlük kiralık evlerde; bir otel odasında bulunması zorunlu malzemelerin (Saç kurutma makinesi, nevresim, havlu) sağlanması da istenecek.

Komşuların hepsinden muvafakatname alınması da zorunlu kılınırken, bir apartman sakinin bile itirazı halinde günlük kiralama yapılamayacak.

Kanunun Meclis’ten geçip, Resmî Gazete’de yayımlanmasıyla birlikte günlük kiralama yapanlar kurallara uymadığı takdirde para cezasıyla da karşı karşıya kalacak.

Daire başına 1 milyon lira ceza uygulaması planlanırken, eksik belge ve kiralamaya devam edilmesi durumunda evler mühürlenecek.

Günlük kiralık evlerde, otellerde olduğu gibi kiralama yapacak kişinin kimlik bilgileri alınacak ve Emniyet’le paylaşılacak.

Bu işlemlerin kolay ve hızlıca yapılabilmesi için e-Devlet’te bir arayüz açılacak, bilgi paylaşımı yapmayan ev sahipleri de cezai yaptırımlarla karşılaşacak.

Haber Merkezi

Günlük kiralık evlere 1 milyon lira ceza

Yorumlar kapalı.