Ha bugün ha yarın yüzdü yüzecek…

İZSU Genel Müdürlüğü’nün Mordoğan’da hizmete aldığı 70’inci atık su arıtma tesisi açıldı. Açılışta konuşan Başkan Tunç Soyer, “Ben Körfez’de yüzeceğim dediğimde buna inanan pek olmadı. Sözüm söz! Yakında İzmir yeniden içinde yüzülen bir İç Körfez’e sahip olacak” dedi.

Ha bugün ha yarın yüzdü yüzecek...
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İZSU Genel Müdürlüğü’nün “100. Yılda 100 Proje” yatırımlarından biri olan Mordoğan Atıksu Arıtma Tesisi ve Deniz Deşarj Hattı’nın açılışını İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer yaptı. İzmir’in doğayla uyumlu yaşamın örnek şehirlerinden biri olması hedefiyle çalışmalarını sürdüren İZSU Genel Müdürlüğü, 70’inci atık su arıtma tesisini Mordoğan’da hizmete aldı. Avrupa Birliği standartlarında ileri biyolojik yöntemle çalışacak ve günde 11 bin metreküp arıtma yapacak tesisin açılış töreninde Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, Torbalı Belediye Başkanı Mithat Tekin, CHP İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, İZSU Genel Müdürü Ali Hıdır Köseoğlu, Karaburun Kaymakamı Eyüp Kaykay, Karaburun İlçe Jandarma Komutanı Şaban Sert, meclis üyeleri, muhtarlar, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve yurttaşlar yer aldı.

“YAŞAM KAYNAĞI”

Karaburun’a vidanjör kokusu değil, Mavi Bayraklı plajlar vaadettiklerinin altını  çizen Başkan Tunç Soyer, “Bunu da başardık. Arıtma tesisimizin 675 metrelik derin deşarj hattı sayesinde ilçemize Ardıç Mavi Bayraklı Plajı’nı kazandırmış olduk. Söz verdik, yaptık. Bu yatırımımız aynı zamanda Orta Körfez’in temizliği için de hayati önem taşıyor. Bugün, bulunduğumuz yerin sadece biz İzmirliler için değil, aynı zamanda yeryüzündeki en nadir canlılarından biri için de vazgeçilmez olduğunu hatırlamanın tam zamanı. Bu eşsiz Yarımada, Akdeniz Foku’nun Türkiye ve dünyadaki en önemli yaşam alanlarından biri. Ne mutlu ki Karaburun ve Mordoğan halkı sayıları yüzlerle ifade edilen bu canlıyı bugüne kadar korumuş, yaşatmış. Aynen keçilerini ve zeytinlerini yaşatma gereğinde olduğu gibi. Burada bütün Karaburunluların içi rahat olsun. Biz Karaburun’u ranta teslim etmeyeceğiz. İki elimiz yakanızdadır sonuna kadar. Bu yatırım, Belediyemizin Karaburunluların doğayla uyum içindeki yaşamlarına ithafen attığı tarihi bir adımdır. Mordoğan Atıksu Arıtma Tesisimizle, burada yaşayan tüm vatandaşlarımıza ve İzmir Körfezi’nin eşsiz doğasına layık olmaya çalıştık. Umarım bıraktığımız iz kalıcı olur. Kuzeyde Karaburun ve Foça açıklarında başlayıp güneyde Konak, Karşıyaka ve Bayraklı’ya uzanan İzmir Körfezi, bizim için bir manzaradan çok daha ötesi. Bu Körfez, bizim yaşam kaynağımız. İzmir’in bindiği dal. Bu dalı hiç kimseye kestirmeye niyetim yok” diye konuştu.

ha bugun ha yarin yuzdu yuzecek 04.10.2023 ec2726c1 c3f1 45f8 87e1 1b349471e854 min

Ha bugün ha yarın yüzdü yüzecek…

Yorumlar kapalı.