Hamas’ın İsrail’e düzenlediği saldırıda Türkiye’den destek çağrıları

Deva Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, İsrail’e karşı düzenlenen saldırı sonrasında sağ duyulu açıklamalarda bulunarak sivillerin öldürülmesine dikkat çekti.

Hamas'ın İsrail saldırısında Türkiye'den destek çağrıları
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Hamas’ın İsrail’e yaptığı saldırı sonrasında Filistin’i destekleyerek “Mescid-i Aksa’nın kutsiyetinin ve İslami kimliğinin sürekli ihlal edilmesi, İsrail işgali altındaki topraklarda süregiden saldırılar ve yeni yerleşimler kurulması karşında İslam Dünyası tarafından sahipsiz bırakılan Filistinli kardeşlerimizin haklı direnişini dün olduğu gibi bugün de destekliyorum” dedi.

Laiklik tepkisi

Davutoğlu, sözlerine şöyle tamamladı: “Kalıcı bir barış İsrail’in Mescid-i Aksa başta olmak üzere kutsal mekanlara saygı göstermesi, egemen bir Filistin devletini engellememesi, işgal altındaki topraklarda yeni yerleşimler inşa etmemesi, Filistinlilerin en temel insani haklarına saygı göstermesi ve Gazze’ye dönük tüm ambargoların kaldırılması ile mümkün olabilir. İsrail’in muhtemel savaş ilanı ile daha da yıkıcı sonuçların ortaya çıkmaması için Türkiye vakit geçirmeden İslam İşbirliği Teşkilatı’nı acil toplantıya çağırmalı ve ilgili taraflar arasında derhal ateşkesin sağlanabilmesi için diplomatik bir eylem planı ortaya koymalıdır.”

Davutoğlu’nun paylaşımı sonrasında tepkilerin arasında ‘laiklik’e destekler yapılırken sivil halka karşı gösterilen saldırılara da sert tepkiler gösterildi.

Bazı kullanıcılar “İyi ki seçimi kazanmadınız’ dese de bir çok kullanıcı da “Sivillerin öldürülmesi, ölü çıplak kadının bedenleri başında tekbir çığlıkları atılması direniş mi?” tepkilerini gösterdi.

‘Filistin halkının her daim yanındayız’

Öte yandan 6’lı masada yer alan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ise Filistin’e destek çıkarak “İsrail, bölgemiz ve tüm dünyanın huzur ve barışı için en büyük tehdit olagelmiştir. Bugüne kadarki sözlü kınamaların hiçbiri İsrail’in Filistin’deki işgali ve katliamlarını engelleyememiştir. Her seferinde görülmüştür ki İsrail, sadece ama sadece güçten anlamaktadır. Bu hususlar dikkate alındığında Hamas’ın, terör devleti İsrail’in yıllardır sürdürdüğü işgal politikasına ve vahşi saldırılarına karşı başlattığı ‘Aksa Tufanı’ operasyonu da Filistin halkının kendini savunma hakkı kapsamında değerlendirilmelidir. Bugün bir kez daha açık ve net olarak ilan ediyoruz ki; biz, dost ve kardeş Filistin halkının her daim yanındayız ve yanında olmaya devam edeceğiz!” dedi.

‘Filistin öteden beri hak arıyor’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Muğla Marmaris’te düzenlenen ‘Anadolu Buluşması Yerel Medya Çalıştayı’na katıldı. gazetecilerin de sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, Hamas’ın sabah saatlerinde İsrail’e düzenlenen saldırıya ilişkin Filistin’e omuz vererek “Filistin öteden beri hak arayan bir ülkedir. Filistin halkının her zaman yanındayız. Savaş olmasını asla istemeyiz. Demokratik ölçüler içerisinde uluslararası kuruluşların da devreye girerek hem barış sağlaması hem de Filistin halkının hakkının teslim edilmesi lazım” dedi.

Savaşta sağ duyu çağrısı

Avukat ve politikacı Yeneroğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda ‘İslamcı’ parti liderlerinin Filistin’i desteklediği politikalarının aksine sivillerin ve masumların öldürülmesine tepki gösterdi.

DEVA Partisi Milletvekili Yeneroğlu, sosyal medya hesabından şunları aktardı:

“Israil’den gelen görüntüler tam bir vahşet. Masum insanlara, sivillere, yaşlılara ve kadınlara yönelik korkunç saldırılar ne gerekçeyle olursa olsun, insanlığa sığmaz. Filistin’in haklı davası, insanlık suçlarına imza atılarak savunulamaz. Bu vahşet sadece daha fazla kan ve gözyaşı getirecek ve iki tarafın radikallerini sevindirecek. Derin endişe ve üzüntü duymaktayım.”

Haber Merkezi

Hamas’ın İsrail’e düzenlediği saldırıda Türkiye’den destek çağrıları

Yorumlar kapalı.