‘Hayvanat bahçeleri kapatılmalı’

Hayvanların doğal yaşamlarından koparıldığına işaret eden İzmir avukatları, şiddetin teşvik edildiği söylemlerden ve hayvanların koruma altına alınmasına dikkat çekerek “Hayvanat bahçeleri, akvaryumlar, yunus parkları kapatılmalıdır” dedi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İzmir Barosu avukatları, dünya hayvan hakları koruma günü sebebiyle İzmir Barosu önünde açıklama yaptı. 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü nedeniyle yaptığı basın açıklamasına katılan avukatlar, kanuna aykırı yaşanılanlara da dikkat çekti.

‘Av ihaleleri iptal edilmeli’

İzmir Baro Başkanı Sefa Yılmaz, yönetim kurulu üyeleri ve meslektaşlar katıldı. İzmir Barosu hayvan hakları komisyonu üyesi Avukat Ezgi Yağmur Tokatlı’nın okuduğu basın açıklamasında şunları aktardı:

“Kanuna aykırı uygulamaları hayata geçirmeye çalışan siyasi iktidara, görevini yerine getirmeyen kamu kurumlarına ve tüm kuruluşlara sesleniyoruz: Yürütme ve yasama organlarında görev alan herkes, hayvanları düşmanlaştıran ve şiddeti teşvik eden söylemlerinden derhal vazgeçmelidir; kolluk kuvvetleri, yargı mensupları, belediyeler, Tarım Orman Bakanlığı ve ilgili tüm kurumlar kanundan kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirmeli ve hayvanların hak ve özgürlüklerini ihlal edecek, şiddetin artmasına sebebiyet verecek eylem ve kararlarından vazgeçmelidir. Hayvanların aşılanıp kısırlaştırılıp ve yerinde yaşatılmasını söyleyen Hayvanları Koruma Kanunu’nun 6. maddesi yerine getirilmelidir. Hayvanlar mal statüsünden çıkarılmalı, hayvanların üretiminin ve ticaretinin önüne geçilmeli, üretim çiftlikleri kapatılmalıdır, av turizmi adı verilen vahşete derhal son verilmeli, av ihaleleri iptal edilmeli, nesli tükenmekte olan hayvanlar koruma altına alınmalıdır. Hayvanların doğal yaşam alanlarından kopartılarak hapsedildiği sirkler, hayvanat bahçeleri, akvaryumlar ve yunus parkları kapatılmalıdır.

 ‘Bakımevleri denetimden geçirilmeli’

Örgün eğitim müfredatına hayvan hakları dersi eklenilmelidir. Deney merkezleri kapatılmalı, hayvanlar üzerinde yapılan deneyler yasaklanmalıdır. Yargı sistemi hayvanlara karşı işlenen suçlarda izlediği cezasızlık politikasını terk etmeli, açılan davaları kapatma veya geciktirme çabasından ziyade adaletin hayvanlar için de tecelli etmesi sağlanmalıdır. 5199 Sayılı Kanun’da düzenlenen cezalar uygulanmalı, muhakeme şartı kaldırılarak cezalar arttırılmalı, sivil toplum kuruluşlarının ve baroların hayvanlarla ilgili davalarda katılma yetkisi tanınmalı, tüm tür hayvanların hak ve özgürlükleri korunmalıdır. Şehirlerde popülasyon kontrolü amacıyla hayvan sağlığı ve cerrahi prosedürler göz önünde bulundurularak kısırlaştırma ve aşılama işlemleri uygulanmalı, bakımevleri denetimden geçirilerek bu uygulamaların etkili olması sağlanmalıdır.” denilerek hayvan hakları ile ilgili talepler dile getirilerek yasa dışı uygulamaların İzmir Barosu olarak takip edileceğini aktardı.

Haber Merkezi

‘Hayvanat bahçeleri kapatılmalı’

Yorumlar kapalı.