Hazır giyimciler ses yükseltmeye başladı: 582 işyeri kapandı, 153 bin kişi işsiz kaldı…

Tekstil sektörü, maliyet artışına dikkati çekerek, sektördeki sorunları masaya yatırdı. Açıklamada 582 işyerinin kapandığı, 153 bin işçinin işten çıkarıldığına vurgu yapıldı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tekstil ve hazır giyim sektörünün en önemli örgütlerinden olan Moda ve Hazır Giyim Federasyonu (MHGF) ve Ege Giyim Sanayicileri Derneği (EGSD), yaptıkları ortak açıklama ile tekstil ve hazır giyim sektörlerinin içinde bulunduğu zor durumu ve çıkış önerilerini paylaştı. Moda ve Hazır Giyim Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Öztürk, “Sektördeki maliyet artışı çok yüksek, yurt dışı müşterilerini bırakın yerli zincirler bile üretim için Uzak Doğu ülkelerini tercih etmeye başladı” derken, EGSD Yönetim Kurulu Başkanı Hayati Ertuğrul ise “Güçlü destekler bulamazsak hem ihracat hem istihdam kaybı kapıda” diye konuştu. Tekstil ve hazır giyim sektörünün 2018’den bu yana Türkiye ekonomisinde gelişmeler, stabil olmayan belirsizliklerden dolayı kan kaybettiğini vurgulayan MHGF Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Öztürk, “Pandemi, 2023 yılında yaşadığımız deprem felaketleri, ardından seçim ekonomisi ve sonrasında yaşadığımız ciddi enflasyon, sektörümüzü çok ciddi etkiledi” dedi.

Sektördeki maliyet artışlarının önüne geçemediklerini söyleyen MHGF Başkanı Öztürk, “Avrupalı müşteriyi bırakın yerel zincirlerimiz bile Türkiye’de mal üretmekten, ürün tedarik etmekten vazgeçtiler, çevre ülkeler ve Uzak Doğu ülkelerine yöneldiler. Bu durum sektörün içinde bulunduğu derin krizi en iyi anlatan bir örnek olarak ortada duruyor” diyerek sorunun büyüklüğüne vurgu yaptı.

hazir giyimciler ses yukseltmeye basladi 582 isyeri kapandi 153 bin kisi issiz kaldi huseyin ozturk

 MHGF Başkanı Hüseyin Öztürk

Hazır giyimciler ses yükseltmeye başladı: 582 işyeri kapandı, 153 bin kişi işsiz kaldı…

Yorumlar kapalı.