İddia: Alsancak’ta okul ‘ranta’ kurban edilecek

Salih İşgören İlköğretim Okulu'nun, depreme dayanıklı olmadığı gerekçesi ile tahliye edilmesine karar verildi. Veliler, okulun ranta kurban edileceğini iddia etti.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeniizmir.com Yazarı Sıla Arabacıoğlu’nun haberine göre; Nevvar Salih İşgören Vakfı, tarafından Milli Eğitim Bakanlığı’na hibe edilen Salih İşgören İlköğretim Okulu’nun, depreme dayanıklı olmadığı gerekçesi ile tahliye edilmesine karar verildi. Veliler ise okulun önünde bir araya gelerek İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü’ne seslendi. Bir araya gelen veliler adına konuşan Meryem Yılmaz, depreme dayanıksız olduğuna dair raporun kendilerine iletilmesi talebini iletti. Yılmaz, 2016 yılında da okuldaki öğrencilerin Konak Bilim Sanat Merkezi’ne (BİLSEM) taşınması ile ilgili karar verildiğini vurgulayarak, “O dönem mücadele ederek okulumuzu geri almıştık. Biz okulumuzu rant uğruna teslim etmek istemiyoruz” dedi.

‘RAPOR SUNULSUN’

Bir araya gelen veliler adına konuşan Meryem Yılmaz, “Okulumuzun tahliye edileceğini kendi imkanlarımızla öğrendik. Yetkililere ‘Ne zaman tebliğ edeceksiniz?’ dediğimizde ‘Kimsenin duymasını istemiyoruz’ dediler. Biz bu durumu 2016’da yaşadık. Şimdi deprem bahane edilerek okulumuz tahliye edilmek isteniyor. Gerçekten raporu varsa bize sunulsun. Eğer yoksa biz okulumuzu rant uğruna teslim etmek istemiyoruz. Bu durumu özellikle elimizi kolumuzu bağlamak için bilerek adli tatile denk getirdiler” diye konuştu.

‘HASARLIYSA YENİDEN OKUL OLSUN’

Yılmaz, yaşları küçük çocukların bu okulda eğitim gördüğünü söyleyerek, “Çalışan velilerimiz çok fazla. Çocukların etüt merkezleri de bu bölgede. Okulun yine Alsancak’taki Meliha Özakat İlkokulu’na taşınacağı söyleniyor. Ya ikili eğitime geçilecekmiş ya da sınıf mevcutları arttırılacak. Böylece ya sınıflar 50 kişi olacak ya da küçük yaşta öğrenciler 18.30 civarında okula gidecekler. Gerçekten rapor varsa bize sunulsun, öğrencilerimizin can güvenliği çok daha güvenli. Biz burada rant elde edileceğini düşünüyorum.  Meliha Özakat İlkokulu ne kadar sağlam onu da bilmiyoruz. Madem okulumuz depreme dayanıksızdı neden İzmir Depremi’nin ardından 3 yıl daha eğitim devam etti? Biz gerçekten depreme dayanıksızsa buraya yeniden okul yapılsın” ifadelerini kullandı.

Okulda çocuğunun eğitim gördüğünü söyleyen İlker Sofracı da “Ellerinde rapor varsa bize sunsunlar. Bizim isteğimiz çocuklarımızın okullarında güvenle eğitim alması. Bize neden rapor sunulmuyor? Meliha Özakat İlkokulu, bizim okulumuzdan daha eski. Oranın sağlam olduğunu nereden biliyoruz?” açıklamasını yaptı.

Haber Merkezi

İddia: Alsancak’ta okul ‘ranta’ kurban edilecek

Yorumlar kapalı.