İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Başkanı gözaltına alındı

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Rüstem Çetinkaya dün İstanbul merkezli 9 ilde düzenlenen Kafes-44 adlı operasyonla gözaltına alındı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rüstem Çetinkaya, cezaevindeki uyuşturucu baronu Urfi Çetinkaya’nın oğlu. Son yıllarda ismi İranlı uyuşturucu kaçakçısı Naci Zindaşti ile anılan Urfi Çetinkaya Nisan 2023’te 24 yıllık kesinleşmiş cezası nedeniyle düzenlenen operasyonla yakalanıp tutuklanmıştı.

Dünkü gözaltına alınan oğlu Rüstem Çetinkaya, başkanı olduğu İstanbul Maden İhracatçıları Birliği’nin internet sitesindeki yazısında “Ülkemizin güçlü maden varlığını dünyanın her noktasında temsil etmenin sorumluluğu yol göstericimiz olacak. Ekonomisi güçlü bir ülke için değer taşıyan madenlerimiz, bizimle doğru ellerde” ifadelerini kullanmıştı.

Rüstem ve Hakan Çetinkaya dahil 42 gözaltı

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya dün sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “İstanbul merkezli 9 ilde elebaşılığını uluslararası zehir taciri Türk Escobar’ı lakaplı Ürfi Çetinkaya’nın (cezaevinde) yaptığı silahlı organize suç örgütüne yönelik “KAFES-44” operasyonları düzenlendi. Operasyonlar sonucu Rüstem ve Hakan Çetinkaya ile ABD tarafından İnterpol Kırmızı Bülteni ile aranan H. Y. N.’nın içerisinde bulunduğu silahlı organize suç örgütü üyesi 42 şüpheli yakalandı.” diyerek operasyonu duyurmuştu.

Rüstem Çetinkaya ve Hakan Çetinkaya ile ABD’nin kırmızı bültenle aradığı H.Y.N’nin de arasında olduğu 42 şüphelinin, İstanbul, İzmir, Afyonkarahisar, Malatya, Antalya, Çanakkale, Bilecik, Muğla ve Balıkesir’de düzenlenen operasyonlarla yakalandığı bilgisini veren Yerlikaya, operasyon sonucunda çok sayıda ruhsatsız tabanca ve otomatik silahın ele geçirildiğini, yüklü miktarda döviz cinsinde para ve Türk lirasına el konulduğunu belirtti.

Şüphelilerin, Almanya, Bulgaristan, İspanya, Moritanya, Portekiz ve Yunanistan’da ele geçen yaklaşık 13 ton, Türkiye’de ele geçen 24 ton olmak üzere toplam 37 ton uyuşturucudan sorumlu olduklarının tespit edildiğini ifade eden Yerlikaya, şüphelilerin, etrafındaki şahıslarla beraber kendilerine ait gemi, bazı ticari konteyner ve balıkçı tekneleriyle uluslararası uyuşturucu sevkiyatı yaptıklarının anlaşıldığını kaydetti.

Bakan Yerlikaya, şu bilgileri verdi:

“Elde ettikleri gelirleri ‘Havala’ yöntemiyle, zulalı araçlarla ve kuryelerle kayıt dışı olarak ülkemize getirip; eşi, çocukları ve yakın akrabaları ile beraber yakınında olan şahıslar üzerinden kurup yönettikleri döviz büroları ve şirketler üzerinden akladıkları tespit edildi. MASAK, gümrük, SGK ve Vergi Denetim Kurulu müfettişleri ile koordine içerisinde yaklaşık 2 yıl süren çalışmalarla süreç içerisinde; Almanya, Arnavutluk, Avusturya, BAE, Belçika, Bulgaristan, Hollanda, İspanya, İtalya, Pakistan ve Yunanistan olmak üzere 11 ülke ile işbirliği yapıldı.”

Haber Merkez

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Başkanı gözaltına alındı

Yorumlar kapalı.