İYİ Partili Özlale: Bürokratların maruz kaldığı zorbalık…

İYİ Parti İzmir Milletvekili Ümit Özlale, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Başkanı (TCMB) sunumunu katılarak eleştirilerini sıraladı “Geçmiş dönemde TCBM’de devletin onurlu bürokratlarının maruz kaldığı zorbalığı sordum, önerilerimizi aktardım” dedi.

İYİ Partili Özlale: Bürokratların maruz kaldığı zorbalık...
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşülen Plan ve Bütçe Komisyonu’nda TCMB’nin sunumunu dinlendi. Milletvekillerin katıldığı sunumda söz alan İYİ Parti İzmir Milletvekili Prof. Dr. Ümit Özlale, Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Usluer’e yeni görevinde başarılar dilerken erkek selefleriniz çok kötü bir para politikasıyla kötü bir iş yaptı” diyerek eleştirilerini sıraladı.

Sözlerine devam eden Özlale, “Erkek selefleriniz çok kötü bir iş yaptı. Berbat bir para politikası ok yüksek bir enflasyon ve kurumsal itibarı yerlerde bir merkez bankası bıraktı. Önceki MB Başkanı da yeni MDDK ile ödüllendirildi. Bu yüzden sizlere bu zorlu işte ve eski meslektaşım Cevdet Bey’e (Yılmaz) büyük başarılar diliyorum” diyerek AK Parti ve MHP’li milletvekillerine yönelerek ironi yapmaya başladı.

‘Küçük işletmeler zarar edecek’

TCMB’nin (Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası) Bütçe ve Plan Komisyonu sunumunu dikkate alarak “Bir başka işin zor kısmı ise karşımızdaki AK Parti ve MHP milletvekilleridir. Sunumda gördüğüm kadarıyla Haziran 2024’e kadar enflasyon artıyor. Lâkin Haziran 2024’ten sonra enflasyonun düşeceğini söylemişsiniz. Yerel seçimler öncesinde sahaya indiğinizde enflasyonun biraz daha artacağını ve Haziran’dan sonra enflasyonun nasıl düşeceğini söyleyeceğinizi merak ediyorum. Çünkü Merkez Bankası Başkanımızın da burada ifade ettiği gibi mayıs 2024’e kadar hayat pahalılığı biraz daha artacak” diyerek hayat pahalılığını şöyle aktardı: “Hayat pahalılığıyla mücadele sadece merkez bankasının yapacağı bir mücadele değildir. MB politik faiz artışının lügatten çıkması için para politikasının sanayi, ticaret, tarım politikalarıyla desteklenmesi gerekiyor. Bu konuda olumlu etki olmadıkça da faizler geçici bir etkiyle küçük işletmeler zarar edecektir.”

Başkana ekonomi dersi

MB (Merkez Bankası) Başkanı Gaye Erkan’a yönelik eleştirilerini ve önerileri de sunan Özlale, ayrıca başkana ekonomi dersi vererek “Birkaç tane eleştirilerimiz olacaktır. Birincisi göreve geldiğinizde mevduat faiziyle politika faiziyle birbirine yakın olduğunu başarı hikayesi olduğunu söylediniz. Size tavsiyem bunu yapmayın. Çünkü o politika faizinin gerçek bir politika faizinin olmadığını, sadece bir tane faiz olmadığını ve birden fazla faiz olduğunu, selefinizin politika faizini düşüldüğünde ise piyasadaki faizin yükseldiğini hepimizden daha iyi biliyorsunuz” dedi.

Başkan Usluer’e seslenen ve sorularını yönelten İYİ Partili Özlale, “İkincisi faiz artışlarında öngörülebilirlik, çok önemlidir. Bizler sizlerin faizle artışlarıyla ilgili tutumunuzu artık kestirmek zorunda kalmayalım. Bize beklentilerin altında veya üstünde sürpriz hem piyasayı dalgalandırmayın hem de enflasyon beklentilerini bir bozulmaya yol açmayın” dedi.

Şeffaflık ve öngörü

İYİ Partili Özlale, kamuoyunun şeffaflıkla bilgilendirilmesi gerektiğine işaret etti sorularını ekledi: “Tavsiyem çok daha öngörülebilir bir faiz artış politikasını kamuoyuyla paylaşın. Millet sizden şeffaflık ve öngörülebilirlik bekliyor.

  • Siz kur korumalı mevduat sistemini zararını nasıl karşılıyorsunuz? Geldiğinizde ise kucağınızda çok maliyet olarak gördünüz. Bu ülke ne çektiyse geçmişse herhangi bir yapısal reform yapmadan faizler ve kurları aynı anda baskılama isteğinden dolayı çekti.
  • İlk önce 128 milyar dolar ve daha sonra da kur korumalı mevduat sistemindeki maliyeti karşınızda buldunuz.
  • Enflasyonla mücadelede bütüncül bir yaklaşım izlemeden enflasyonu kalıcı olarak nasıl düşüreceklerini,
  • Ekonomiyi önümüzdeki bekleyen riskleri,
  • Bir türlü sağlanamayan şeffaflık ve öngörülebilirlik için ne yapmayı planladıklarını,
  • İzlenen sorumsuz politikalar yüzünden ülkemizin karşı karşıya kaldığı maliyetleri ve bu maliyetlerin nasıl karşılanacağını,
  • Geçmiş dönemde TCMB’de devletin onurlu bürokratlarının maruz kaldığı zorbalığı sordum, önerilerimizi aktardım” dedi.

Haber Merkezi

İYİ Partili Özlale: Bürokratların maruz kaldığı zorbalık…

Yorumlar kapalı.