İzmir Büyükşehir Belediyesi zirvedeki yerini korudu

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch Ratings, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kredi notunu en yüksek puan olan “AAA” olarak teyit etti. Raporu değerlendiren Başkan Tunç Soyer, “Bu tablo İzmir’in sadece bugünün değil, aynı zamanda geleceğin lider kentlerinden biri olma yolundaki kararlılığını yansıtıyor” dedi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin ekonomik kriz ortamında kentin tarihi yatırımlarını teker teker hayata geçiren İzmir Büyükşehir Belediyesi, Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch Ratings tarafından verilen ulusal bazdaki en yüksek kredi notu olan “AAA” derecesini korumayı başardı.

Fitch Ratings, belediyenin 2022 yıl sonu ve 2023 yarı yıl verilerinin gündeme geldiği toplantı sonrasında 29 Eylül 2023’te bir rapor yayımladı. Raporda İzmir’in faaliyet performansının enflasyonist faaliyet ortamına, Türk Lirası’nın değer kaybına ve yerel seçimler öncesinde artan yatırım harcamalarına rağmen, dirençli kalacağına dair beklentilerini yansıttığı ifade edildi. Böylelikle İzmir Büyükşehir Belediyesi, Fitch Ratings tarafından verilen ulusal bazdaki en yüksek kredi derecelendirme notu “AAA” ile ülke ekonomisindeki negatif yansımaya rağmen, yabancı ve yerel piyasalardan finansman sağlamaya devam edebilecek.

“Geleceğe umutla bakmamızı kolaylaştırıyor”

Raporu değerlendiren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Fitch Ratings’in not çizelgesinde yine en iyi notu almanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu notlar belediyemizin sorumluluk alanındaki görevlerini yerine getirme kabiliyetini yansıtıyor. Fitch Ratings’in İzmir’e verdiği bu yüksek kredi notu, İzmir’in sadece bugünün değil aynı zamanda geleceğin lider kentlerinden biri olma yolundaki kararlılığını ve başarısını yansıtarak, ekonomik dayanıklılığını ve kalkınma potansiyelini bir kez daha ortaya koydu. Kredi notları sayesinde gerek yerli gerekse yabancı piyasa yatırımcılarının Belediyemize güveninin artarak devam etmesini görmek geleceğe umutla bakmamızı kolaylaştırıyor” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi zirvedeki yerini korudu

Yorumlar kapalı.