İzmir Ekonomi’de 23. yıl

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ), 10 bin 700 öğrencisiyle 2023-2024 Akademik Yılı’na ‘merhaba’ dedi. Büyük coşku ve heyecanla gerçekleşen açılış töreninin onur konuğu olan Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Şeref Üyesi Prof. Dr. Emin Kansu, ‘Akademik Mikroçevrede Mentor ve Mentee’ başlıklı ilk ders konuşmasında bilgi ve deneyimlerini öğrencilerle paylaştı.

İzmir Ekonomi'de 23. yıl
İzmir Ekonomi'de 23. yıl
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ege Bölgesi’nin ilk vakıf üniversitesi olarak 2001 yılından bu yana eğitimdeki başarı dolu yolcuğunu sürdüren İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde 23’üncü akademik dönem başladı. İEÜ Konferans Salonu’nda yapılan açılış törenine İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu ve İEÜ Mütevelli Heyet Başkanı Mahmut Özgener, İEÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Hakan Abacıoğlu, üniversitenin mütevelli heyetinde de yer alan İZTO Meclis Başkanı Selami Özpoyraz, Ege İhracatçılar Birliği Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, İZTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cemal Elmasoğlu, İEÜ Önceki Dönem Rektörü Prof. Dr. Murat Aşkar, Medical Point Hastaneler Grubu CEO’su Veysi Kubba, İZTO Eğitim ve Sağlık Vakfı üyeleri, mütevelli heyet üyeleri, akademisyenler, üniversite çalışanları, öğrenciler ve davetliler katıldı.

İLK DERS KONUŞMASI

2023-2024 Akademik Yılı’nın ilk ders konuşmasını ise onkoloji ve hematoloji alanında birçok önemli çalışmaya imza atan, çok sayıda ödül alarak ülkemize gurur yaşatan, 2014-2018 yıllarında Enternasyonel Hematoloji Derneği’nde başkanlık görevini yürüten TÜBA Şeref Üyesi Prof. Dr. Emin Kansu gerçekleştirdi. ‘Akademik Mikroçevrede Mentor ve Mentee’ başlıklı sunumunda üniversite eğitiminde ön plana çıkan noktaları anlatan Prof. Dr. Kansu, öğrencilere de verimli bir dönem geçirmeleri için tavsiyelerde bulundu. Bilgi ve deneyimlerinin yanı sıra kendi anılarından da bahsederek öğrencilerle yaklaşık 1 saat önemli bilgiler paylaşan Prof. Dr. Kansu, uluslararası alandaki mentorluk kavramını ve yapılması gereken çalışmaları da detaylıca açıkladı.

“ÇOK AZ ÜLKEYE NASİP OLAN BİR ZENGİNLİK”

Törenin açılışında konuşan İEÜ Mütevelli Heyet Başkanı Mahmut Özgener, dünya genelinde artık sadece ülkelerin, ekonomilerin ve sektörlerin değil, kentlerin ve üniversitelerin de yarıştığına dikkat çekti. Özgener, “Benim çok önem verdiğim ve ülkemizin geleceği için çok değerli bulduğum bir konuyu dikkatlerinize sunmak istiyorum. 11 Eylül’de, ilk ve orta dereceli okullarda eğitim ve öğretim yılı başladı. Türkiye’de her sabah 19 milyon 156 bin çocuğumuz okul yolunda. 2 Ekim’de de sayıları 7 milyondan fazla olan üniversiteli gençlerimiz kampüslerine kavuştu. Bu çocuklarımız, Türkiye’nin geleceğidir. Ülkemizin nüfusunun yaklaşık üçte birine karşılık gelen bu pırıl pırıl 26 milyon öğrenci, çok az ülkeye nasip olan bir zenginliktir. Ancak bu, bize çok büyük bir sorumluluk da yüklemektedir. İnsanları birleştiren, iyileştiren, barış ortamını besleyen ve geliştiren üç büyük güç; sevgi, kültür ve eğitimdir. Onları çevrelerine duyarlı, etik değerlere bağlı, doğa ve insan sevgisiyle yoğrulmuş, kültürlü, çalışkan, iyi eğitilmiş ve toplumun çıkarlarını bireysel çıkarlarının önünde tutan faydalı bireyler olarak yetiştirmek temel amacımız olmalıdır” dedi.

 

İHA

İzmir Ekonomi’de 23. yıl

Yorumlar kapalı.