İzmir ile Sao Paulo kardeşliği kuruldu

Bugüne kadar yurt içi ve yurt dışında toplam 131 oda ve kurum ile 110 anlaşma imzalayan İzmir Ticaret Odası’nın 111’inci kardeşi, Sao Paulo Ticaret Odası oldu.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Toplam dış ticaret hacmi 5,6 milyar dolar seviyesinde olan iki ülke arasındaki ilişkileri güçlendiren bu anlaşma ile İzmir ile Sao Paulo Ticaret Odaları birlikte çalışıp iş birliğini güçlendirecek, Türk firmalar Brezilya’da farklı sektörlerde de var olma imkanı bulacak.

URGE PROJESİ

İZTO ile Brezilya arasındaki iş birliğinin ilk adımı, 2022 yılında T.C. Ticaret Bakanlığı desteği ile yürütülmekte olan Tıbbi Cihaz ve Malzeme URGE (Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi) Projesi kapsamında atıldı. Türkiye’nin ve İzmir’in giderek artan bir potansiyel barındıran tıbbi cihaz ve malzeme sektörünü, Latin Amerika pazarlarında tanıtmak amacıyla başlatılan proje ile Brezilya’nın Sao Paulo ve Şili’nin Santiago şehirlerinde İkili İş Görüşmeleri Yurtdışı Pazarlama Organizasyonu gerçekleştirildi.

İŞ BİRLİĞİ İMKANLARI

Brezilya’nın Latin Amerika ve Karayipler bölgesinde ülkemizin en büyük ticaret partneri konumunda olduğunu vurgulayan İZTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emre Kızılgüneşler, “İki ülke arasındaki toplam dış ticaret 5,6 milyar dolar seviyesinde. İzmir Ticaret Odası olarak, T.C. Ticaret Bakanlığı’‘Uzak Ülkeler Stratejisi’ ile 18 ülkeye yönelik desteklerden faydalanıyoruz. Brezilya bu hedef ülkeler arasında olumlu farklılıkları olan çok önemli ve büyük bir pazar. 2022 Eylül ayında URGE Tıbbi Projemiz Heyeti ile Brezilya Sao Paulo Ticaret Odası’nda ağırlandık, verimli görüşmeler yaptık ve sonuç olarak şuan kardeş oda anlaşması imzalamak için bir araya geldik. İzmir pek çok farklı sektörde üretim ve ihracat potansiyeli olan, geniş bir yelpazede faaliyet gösteren bir ekonomiye sahip. Farklı sektörlerde pek çok işbirliği yapma imkânımız var. Kardeş oda anlaşması ile hali hazırda geliştirdiğimiz olumlu ilişkilerimizi daha da günlendirerek, daha fazla alanda iş birliği yapacağımıza inanıyoruz” dedi.

Haber Bülteni 

İzmir ile Sao Paulo kardeşliği kuruldu

Yorumlar kapalı.